Çok Pratik Örgü Patik Yapımı

kolay bebek patiği
kolay bebek patiği

Videolu örgü anlatımlarına  devam ediyorum hanımlar. Bu sefer konu olarak sizler için yapması çok kolay ve pratik olan bir örgü patik yapımını ele alacağım. Bu patik örgü modeli, örgü işinden çok anlamayanların bile yapabileceği tarzda olacaktır. Zaten videodan da izlediğinizde bunu örmenin ne kadar kolay olacağını siz de anlayacaksınız. Örgü öğrenmeye hevesli hanımların bile izlemesi gereken oldukça hoş bir çalışma olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

3,5 numara şiş kullanılır. 230 ya da 250 metre uzunluğunda normal bir bebe ipi kullanabilirsiniz.

haroşa örme
haroşa örme

Pratik Bebek Patiği Yapılışı

Bu pratik bebek patiği başlangıcı için şişe 51 tane ilmek atılır. 5 diş haroşa örülür. Bu alt taban için yeterli bir sayıdır. Dikildiği zaman 10 diş olacaktır. Bu altın bir yarısı ve diğeri de ikinci yarısını oluşturacağı için 10 diş yeterli olacaktır.

Şimdi bu durumda iken ön tarafından bir sıra düz ve arkasından da ters örerek düz bir çizgi çıkarılır. Haroşa ile koyulacak örnek arasında bir oluşması için bu işlem yapılmaktadır.  İşlem bitiminde 2 sıralık bir düz örgü oluşturduğumuzu göreceğiz.

selanik örgü
selanik örgü

Sıra geldi elimizdeki örgüye Selanik örneğini koymaya. Bunun için kolay Selanik kullanılır. Kolay Selanik için 1 ilmek ters örülür, 1 tane düz örülerek başlanır. Bu sıra bu şekilde bir nevi lastik örer gibi devam edilir. Sonra örgü örneğinin arka tarafına geçilerek Selanik batışlarına başlanır. İlk ve baş ilmekler örülür. 1 ters örüldükten sonra 1düz normal ilmeğin içine batırmayarak bir alttaki içine girerek örülür. Bu şekilde sıra sonuna kadar kolay Selanik uygulanır. Bu işlem hem ön hem arkada sürekli tekrarlanacak şekilde 12 sıra devam edilir.

Bu şekilde 12 sıraya kadar tamamlayınca yaklaşık 3 santimlik bir Selanik örgüsü oluşacaktır. Daha sonra santimleme işlemi yapılacaktır. Santim istediğiniz uzunluğa erişince de kesim işlemi uygulanacaktır.

Kesim işlemi için ilk 15 tane ilmek düz örülür. Daha sonra 3 ilmek şiş ile çaprazlama girerek alınarak kesim işlemi uygulanır. Bu kesim işlemine sıra sonunda 15 ilmek kalana kadar devam edilir. Kalan ilmeklerde düz örülerek sıra bitirilir. Arka yüzden de tüm ilmekler başa kadar ters örülür.

arı kovanı örneği
arı kovanı örneği

Kesimden sonra 37 ilmek kalır. Bu sırada 16 ilmek düz örülür. Ardındaki 5 ilmek için Arı Kovanı örneği oluşturma işlemine başlanır. Arı Kovanı örgü örneği yazımda nasıl yapıldığı anlatılmaktadır. İster bu yazıma bakarak ya da aşağıdaki videodan izleyerek de yapabilirsiniz. Örnekli bölüm bitiminde saydığınızda 10 tane örnekli çizgi olduğunu göreceksiniz.

bebek patiği kesim işlemi
bebek patiği kesim işlemi

Örnekten sonraki ilk sıra düz örülür. Örneğin arkasına geçilip düz haroşaya başlanır. 3 sıra haroşa örmek yeterli gelecektir. 3 sıra tamamladıktan sonra ilmekleri örüp atlatarak kesip bitiriyoruz. Bu şekilde sıramızı ördükten sonra bebek patiği dikim aşamasına hazır hale gelmiş durumda olacaktır.

bebek patiği dikimi
bebek patiği dikimi

Modelimizin uçlarını birleştirerek sıfır dikişle patiğimizi birleştirme işlemine geçiyoruz. Alt bölüme kadar ilmekleri takip ederek çaprazlama dikiyoruz. Sonrasında 5 ilmeğimizi yarım alarak iğnemizi ilmeklerden geçirip çekiştiriyoruz ve en baş ilmeğe sabitliyoruz. Bu işlem geri kaymasın diye yapılmaktadır. Ardından diğer taraftaki ipe iğnemizi geçerek aynı işlemi bu tarafa da uyguluyoruz.

Alt tabanı dikim işlemine geçiyoruz. Çaprazlama giderek bebek patiği tabanını iğneyle dikiyoruz. Dikim aşamasında ara ara modeli yanlara doğru çekiştirip tabanın düz olmasını sağlıyoruz. Pratik bebek patiği modelimiz artık tamamlanmıştır. Bir başka videolu anlatımda görüşmek dileği ile.

pratik bebek patiği nasıl yapılır
pratik bebek patiği nasıl yapılır
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı