Çok İstek Alan Renkli Dutlar Tığ Oyası Yapılışı

Renkli Dutlar Tığ Oyası Örneği
Renkli Dutlar Tığ Oyası Örneği

Sanırız en çok istek alan tığ oyalarından biri de dut oyalarıdır. Çeşit çeşit dut oyaları var. Bunlardan beğendiklerimizi anlatımı ile birlikte sizlerin evlerine taşımaya gayret ediyoruz. Bu renkli dutlar tığ oyası modelini de çok beğendik ve oldukça da istek aldığını duyduk. Yapılışını bulduk ve hemen sizlerle paylaşmak istedik.

Daha önceden buna benzer yapraksız bir örneğini bu tek sıra tığ oyası modeli konusunda paylaşmıştık. Dut motifleri birebir bu modelle aynıdır. Sadece bu yeni dut oyasında “V”               şeklinde yapraklar eklenmiştir.

Tığ İşi V Yapraklı Dut Oyası Örneği Nasıl Yapılır?

Yeni dutlu yazma modeli toplamda iki sıradan oluşmuştur. İlk sırada “V” yapraklar, ikinci sırada ise bu yaprakların her birinin ortalarına dut motifleri çalışılmıştır.

Renkli Dutlar Tığ Oyası Modeli
Renkli Dutlar Tığ Oyası Modeli

Yapraklar yeşil iple 3 tığ batısı üzerine kurulmuşlardır.  İlk önce bu 3 tığ batısına 2 zincirler kapatılarak bir zemin oluşturulmuş ve onun da üzerine 6 zincirli bir yuva yapılmıştır. Yaprağın iki kanadı da bu yuva içerisine 4 zincir çekilip kapatılarak oluşturulmuşlardır. Ardından ara için 8 adet tığ batısına 2 zincir çekilerek bir sonraki yaprağın yapımına geçilmiştir.

İkinci sırada bu yaprakların ortasındaki yuvalara dut motifleri yapılmıştır. Ortalarındaki yuvaya girilerek ilk önce 10 tane zincir çekilmiştir. Aşağıdan beşinci zincire batılarak bir yuva elde edilmiştir. Geri kalanına da sık iğne çalışılarak dutun gövdesi oluşturulmuştur. Sonra bu sık iğneli gövdenin sürekli altından girerek sol ve sağ tarafına pimpirikler çalışılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/vBWEscx1lSM (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı