Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Çok Beğeneceğiniz Tek Sıra Boncuk Oyası Yapımı

Çok Beğeneceğiniz Tek Sıra Boncuk Oyası Yapımı

Çok Beğeneceğiniz Tek Sıra Boncuk Oyası
Çok Beğeneceğiniz Tek Sıra Boncuk Oyası

Altın sarısı incilerle işlenen çok harika ve yapımı kolay bir tığ oyası modeli yapılışını daha paylaşacağız. Bu paylaşımla bu şık tek sıra boncuk oyası örneğini sizler de öğrenip kendi yazmalarınıza uygulayabileceksiniz.

Tek sıra olan bu oya aynı zamanda tek renkle çalışıldığından özellikle tek renkli yazmalarda kendini gösterecektir. Aynı daha önce yapılışını paylaştığımız anlatımlı taş boncuklu çıtır tığ oyası modeli gibi. Bu da bu tip tek sıra boncuklu oya örneklerinin tek renkli yazmalara çok yakıştığını ispatlar nitelikte.

Anlatımına sıfırdan başlanmış olup, yapılışı 22 numara tığla gösterilmiştir. Yapımına başlanmadan önce altın rengindeki inci boncukları önceden ipe dizilerek bir ön hazırlık yapılmıştır.

Çok Beğeneceğiniz Tek Sıra Boncuk Oyası Yapılışı
Çok Beğeneceğiniz Tek Sıra Boncuk Oyası Yapılışı

Yazmalara Şıklık Katacak Tek Sıra Boncuk Oyası Nasıl Yapılır?

Yazmanın tığ batısı çalışılmış ve ardından ip tığa sabitlenip tığ batısına girilmiştir. 6 adet zincir çekilmiş, tığa iki kez ip alınarak iki kutucuk atlanıp üçüncüye sabitlenmiştir. Devamında 4 defada çekilen bir tırabzanla yukarı çıkılmış ve 3 adet zincir çekilip araya kapatılmıştır. Ardından tırabzanın üzerine 6 adet sık iğnesi yapılarak aşağıya inilmiştir. Böylece ters V şeklinde bir motif elde edilmiştir.

Ardından yanına bir tane daha aynısından çalışılırken; 4 defada çekilen tırabzandan sonra bir boncuk atılmıştır. Boncuk örümcek ile kapatılıp oyanın tersine dönülmüş ve ilk yapılan V’nin tepe noktasındaki pimpiriğe sık iğneyle sabitlenmiştir. Tekrar oyanın düz yüzüne dönülmüş ve örümceğin boncuktaki kanadı haricindeki diğer iki kanadına 5 kez 4 zincir çekilip kapatılmıştır.

İlk motif bu şekilde elde edilmiş olup yazma kenarı boyunca sürekli tekrarlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/xrWnnW9r1p4 (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here