Çocuklar İçin Keçe Aktivite Duvarı Nasıl Yapılır?

Çocuklarınız için çok fazla yer kaplamayan bir oyun alanı oluşturabilirsiniz. Bunun için de çocuk odalarınızın duvarları oldukça işinizi görecektir. Bunun için fazla masraf yapmanıza da gerek yok. Keçe en önemli aracınız olacak. Yapılışı da bir o kadar kolay olan keçeden aktivite duvarı ile hem yerden tasarruf edecek hem de onlara duvarlarında yeni bir oyun alanı açmış olacaksınız.

Kullanacağınız malzemeler ile başlayalım

  • Makas
  • Şerit metre, cetvel ya da mezura
  • İşaretleyiciler
  • Sıcak tutkal tabancası
  • Dikiş iğnesi ve iplik
  • Polyester keçe rulo
  • Çeşitli renklerde keçeler
  • Sprey yapıştırıcı
  • Yapıştırıcı
Kendin Yap Keçeden Aktivite Duvarı

Beyaz Bir Sanatsal Duvar Yapalım

Beyaz dokunuşlarla düz bir duvar çizdik. Devamında çocukların hayal güçlerini geliştirebilecekleri arka planlar ve manzara alanları oluşturduk. Yapışkan keçeler kullanarak da istediklerini bu duvarlara yansıtmalarını sağladık.

1. Duvarları Ölçün ve İğne Keçe Ruloyu Kesin

Aktivite duvarının duvarda kaplayacağı alanın en uygun yüksekliğini ve genişliğini tespit etmek için bir cetvel kullanın. Duvardan aldığınız ölçümlere uygun olacak şekilde bir makas kullanarak polyester iğne keçeli rulonuzu kesin. Bir keçe aktivite duvarı için en ideal yükseklik aralığı 120 ile 150 cm. arasındadır.

2. Duvarları Kaplamaya Başlayın

Sprey yapıştırıcıyı doğrudan duvarın ortasına uygulayın. Bu simetrik bir gidişat açısından önemlidir. Spreyi ölçtüğünüz alanın dışına uygulamaktan kaçının. Kestiğiniz ruloyu takmadan önce kuruması için iki dakika bekleyin.

3. Polyester Ruloya da Sprey Yapıştırıcı Uygulayın

Uyumlu gitmek adına kesilmiş keçeye de bir kat sprey yapıştırıcı geçin.

4. Duvarın Ortasından Ruloyu Yapıştırmaya Başlayın

Kesilen keçe ruloyu üstten itibaren başlayarak duvarın ortasına yerleştirin. Ruloyu tam açın ve ardından süpürgeliklerin üzerine de ilave destek olsun diye spreyleyin.

5. Düz Eklemeler Sağlayın

Ortadaki rulo duvara sabitlendiğinde diğer ek parçaları duvara yapıştırmaya başlayın. Düz bir hatta ilerlemek için ek yerlerin birbirine geçtiğinden emin olun.

6. Keçe Rulonun Kenarlarını Kesin

Tüm rulo parçaları duvar boyunca düzgün şekilde yerleştirildikten sonra, rulonun altını ve yan kenarlarını kesmek için bir makas kullanın. Etrafında 1,5 santimlik bir açıklık bırakın. Açıkta kalan bu alan daha sonra kumaşla kaplanacaktır. Bu da rulo da bir çerçeve etkisi oluşturacaktır.

7. Polyesterin Üzerine Beyaz Renk Keçe Ekleyin

Keçeyi duvarın yükseklik ve genişliğine bağlı olarak demiryolu stilinde kesin. Başka bir ifade ile keçeyi yükseklikten öte genişlik olarak açın. Böylelikle dikey parçalar yerine yatay parçalar elde edersiniz. Keçeyi üstten başlayarak sıcak tutkal tabancası ile 1,5 santimlik açık çerçeve alanında duvara sabitleyin.

8. Keçeden Şekiller Kesin

Düz bir zeminde keçe üzerinde şekiller çizmek için bir kalem kullanın. Bir makas yardımı ile çizdiğiniz bu şekilleri düzgün bir biçimde kesin.

9. Çocuklara Oldukça Fazla Olanak Sunun

Çocukların aktivite duvarında uyumlu tasarımlar oluşturabilmesi için hayvan, bina, insan, manzara, bulut, araç, ay, güneş, şimşek vb. gibi şekiller hazırlamaya özen gösterin.

10. Şehir Manzaraları Oluşturun

Çocukların ilgisini çekmek için binalarda çeşitli desenler ve renkler kullanın.

11. Manzara Ekleyin

Hayali oyun, çocukların gördüğü ve aşina olduğu günlük öğelerle başlar.

12. Yaratıcı Olun

Çocukların yaratıcılığını ortaya çıkarıcı beklenmedik şeyler ekleyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı