Çocuk Odası İçin Zihin Açan Renkler Hangileri

Renklerin ruh haline etkisi herkes tarafından bilinir. Peki, çocuklarınızın hayal gücünü geliştirmekte ve zihnini açtığını daha önce hiç düşündünüz mü? Aşağıda değineceğimiz renkler ile çocuğunuzun hayatına olumlu katkılar yapabilirsiniz.

  • Bal rengi

İştah ve zihin açıcı bu renk çocuk odalarına da oldukça yakışmaktadır. İster mobilya seçimini ister mobilya rengini seçerken bal rengi ilk seçeneğiniz olmalıdır.

  • Kırmızı

Kırmızı baskın renklerden biridir. Bilimsel çalışmalar kırmızı renginin hayal gücünü geliştirdiğini ve sinir sistemine iyi geldiğini ortaya koymaktadır. Doğrudan gözün retina bölgesine vurgu yapan bu renk ile büyüyen çocuklar kendilerine daha çok güveniyor ve diğer kişilere göre daha sosyal oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken tüm odanın kırmızı olmamasıdır. O zaman çocuk kendini baskı altında hissedebilir. Örneğin oyun alanını veya bir duvarını kırmızı seçebilirsiniz.

kırmızı renkli çocuk odası
kırmızı renkli çocuk odası
  • Sarı

Sarı zekâ küpü çocuklar yetiştirmek isteyen kişilerin mutlaka seçmesi gereken bir renktir. Neşe, ilham ve enerji vermektedir. Açık tonları ferahlatıcı bir etki yaratırken koyu sarılar dinginlikte sağlamaktadır. Bu yüzden bir ton sarı yerine birkaç ton sarıyı aynı anda kullanabilirsiniz.

  • Mavi

Mavi renk sakinleştirici bir yapıya sahiptir. Eğer çok enerjik ve hareketli bir çocuğunuz var ise çalışma masasının olduğu kısmı mavi renk boyayabilirsiniz. Rahatlatıcı etkisi ile sinirleri yatıştırır.

  • Yeşil

Yeşil renk psikolojik açıdan huzuru simgeler. İçerisinde sarı ve mavi renklerinin barındırır. Mavi renk huzuru verirken sarı renk enerji katmaktadır. Yeşil doğanın rengidir ve özellikle parklardan hoşlanan çocukların odalarında sıkılmamasını sağlayabilir. Sarı ağırlıklı yeşil tonlar tercih edilmesini öneririz. Böylece hem çocuğun zihni berraklaşacak hem de konsantrasyonu artacaktır.

  • Turuncu

Turuncu kırmızı ve sarının karışımıdır. Kırmızının iddiasına sahip olmadan enerji veren bir renk istiyorsanız turuncu en uygun olanıdır. İştah açıcı renklerden biri olmakla beraber uykucu çocuklar içinde tercih edilebilir. Fiziksel olarak bireye güven verirken neşesini arttıracaktır.

  • Pembe

Genelde kız çocuklarının odalarında kullanılan bu renk aslında sevgiyi işaret ederken duygusal hafızayı arttırır. Erkek çocuklarının odasında küçük objeler ile pembe dokunuşlar yapabilirsiniz. Ancak rengin cinsiyeti olmadığını hatırlatmak isteriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı