Çocuk Odalarında Sarı Rengin Önemi

Çocuğunuzun odası hem neşeli hem de eğlenceli olmalıdır. İçerisinde kendini rahat hissetmesi ve sağlıklı uyku için yoğun mobilyadan ve baskılı renklerden uzak dekor edilmesi en önemlidir. Uzmanlar sarı renginin çocuk odaları için en ideal renk olduğunu söylemektedir. Sarı rengin neden tavsiye edildiğini sizler için yanıtlıyoruz.

Sarının Anlamı

Enerjisi yüksek sarı renk çocuklara olumlu enerji verecek ve çocuğunuzun daha mutlu hissetmesini sağlayacaktır. Sarı rengi güveni ve gücü temsil etmektedir. Düşünce gücünü geliştirdiği de bilinmektedir bu yüzden çocuğunuzun hayal gücünü geliştirir. Zekâ küpü ve enerjik çocuklar yetiştirmek istiyorsanız sarı rengin hâkim olduğu odalar en uygunu olacaktır.

Sarı Renk Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sarı renk kullanmanın da sınırı olmalıdır. Aşırı sarı renk kullanımı sıkıcı ve yorucu bir oda yaratmanıza sebep olabilir. Sarının yanlış veya soluk bir tonu da depresif duygular yaşatabilir. Doğru dekorasyon için canlı sarılar seçilerek yukarıda belirtilen olumlu yönler arttırılmalıdır.

sarı renkli çocuk odaları
sarı renkli çocuk odaları

Sarının Tonlarının Kullanımı

  • Canlı sarı gün ışığını odaya hapseder.
  • Hem erkek hem de kız çocukları için kullanılabilir.
  • Bebekler soluk sarı renk odalarda daha çok ağlar.
  • Koyu sarı renkler kas ağrılarına sebep olabilir.
  • Ana renk olarak seçilip sıcak tonlar ile harmanlanabilir.

Sarıya Uyumlu Renkler Nelerdir?

Sarı sıcak tonlu bir renktir ve sıcak tonlu her renk ile kullanımı uygundur. Kırmızı ve turuncu en yakın renklerdir ve sarı renge daha fazla enerji yüklemek için kullanılır. Sarının enerjisini dengelemek isterseniz beyaz renk kullanılabilir. Yahut sarının tam zıttı siyah rengi de tercih edebilirsiniz. Sarıyı çocuk odasına kullanmak isterseniz sarı- siyah- beyaz üçlemesi hem klasik hem de ılımlı tonları oluşturacaktır.

Pastel Tonlar ile Oda Dekorasyonu Çocuk odaları için en doğru seçim pastel tonları olacaktır. Sarı rengin hâkim olduğu bir odayı baştan sona pastel renkleri ile döşeyip çocuğunuz için alan yaratırsanız huzurlu bir yuva tasarlamış olacaksınız. Sarı- yeşil- mavi tonlarını seçerek modern ve canlı bir oda tasarlayabilirsiniz. Eğer mobilyalarınız beyaz ise duvarlarına, duvarlar beyaz ise dolap kapaklarını renklendirerek yeni bir enerji yaratabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı