Çizgili Takım Lif Modeli Yapımı

Çizgili takım lif modeli yapımı
Çizgili takım lif modeli yapımı

3 renk lif ipi ile 7 numara tığ kullanılarak kare ve uzun şeklinde 2 ayrı biçimde örülen çizgili takım lif modeli ve anlatımını paylaşacağız. Her biri ikili fıstık tekniği ile örülmüş ve 3 farklı renkte iple de çizgisel bir tasarım elde edilmiştir.

Daha önceden yapılışını paylaştığımız kilim desenli takım lif modelinden farklı olarak bunun sadece kare ve uzun lif modelleri çalışılmıştır. İleride çizgili yuvarlak lif modeli anlatımı gelirse de onu da yazımız içerisinde paylaşırız.

Çizgili Kare Lif Modeli Anlatımı

Çizgili kare lif modeli yapımı
Çizgili kare lif modeli yapımı

4 tane tekli fıstığın uçlarının kapatılması ile çizgili kare lifin ortasından başlanmıştır. Sonrasında her sırada ip kopartılıp farklı renklerle ikili fıstık tekniği kullanılarak lif kare şeklini alacak şekilde genişletilmiştir. Fıstıkların her biri 4 dolumlu olarak yapılmıştır. Anlatımı detaylı olarak aşağıdaki videosunda verilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/owN1Z576kew (Örgü Sevdası)

Çizgili Uzun Lif Modeli Anlatımı

Çizgili uzun lif modeli yapımı 1
Çizgili uzun lif modeli yapımı

Çizgili uzun lif modeline de ortasından başlanmıştır. 11 tane tekli fıstık örerek başlanmış ve sonrasında etrafı ikili fıstık tekniği ile çevrelenmiştir. Her sırada ip kopartılıp diğer renkteki lif ipleri ile devam edilmiş her sırada iki fıstık artırılarak lif büyütülmüştür. Böyle devam edilerek ilk etapta dikdörtgen bir şekilde elde edilmiştir. Sonra bu dikdörtgenin her iki ucuna üçgen biçiminde iki parça eklenmiştir. Kenar oyası yapıldıktan sonra uzun lifin her iki ucuna saç örgüsünden güzel bir püskül yapılmıştır. Çizgili uzun lifin detaylı anlatımı aşağıdaki videoda mevcuttur.

Kaynak: https://youtu.be/JNz7hHHOUqo (Örgü Sevdası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı