Çıtı Pıtı Bir İğne Oyası Yapımı

Çıtı Pıtı İğne Oyası Yapımı

Uzun zamandır iğne oyası videoları paylaşmıyordum. O yüzden yeni iğne oya modelleri arayışı olanlara çıtı pıtı bir iğne oyası yapımını paylaşıyorum. Bu iğne oyası yapımı ayrıntılı ve açıklayıcı bir biçimde videosunda anlatılmış. Videoyu izlediğinizde sizler de bu güzel iğne oyasını kolaylıkla işleyebileceksiniz.

Resminden de anlaşılacağı üzere çıtı pıtı iğne oyası modelinde sinek kanadından yapraklar yapılmıştır. Her bir yaprakta 5 pırpır ve 4 tane düğüm atılmıştır. Pırpır sayısını azaltıp artırarak yaprakları büyültüp küçültebilirsiniz. Bu sinek kanatların zemini için bir zürafa atlanarak önceden genişçe bir göbek oluşturulmuştur. Yaprakların üzerine yapılacak motif için ise iki yaprağın arasına uzun bir pırpır işlenmiştir. İki yaprak motifi arası için ise 13 tane zürafa yapılmıştır.

Yeni Çıtı Pıtı İğne Oyası Modeli
Yeni Çıtı Pıtı İğne Oyası Modeli

Şimdi sıra sinek kanadı yapraklarının üzerindeki iğne oyası motifinin yapımına geldi. Bunun için yapraklar arasındaki uzun pırpıra düğüm atılarak işe konulmuştur. İlk önce bir göbek oluşturmak için bir pırpır yapılmıştır. Bu pırpırın içine de 9 adet daha pırpır oluşturulup ip kopartılmıştır.

Bir üst sıra için farklı renkte bir oya ipine geçilmiştir. En baştaki pırpıra ip düğümlenip her bir pırpıra batarak üzerine 8 tane zürafa yapılmıştır. Oya ters çevrilip ilk zürafaya batılarak her zürafanın üzerine bir sıra daha zürafa yapılmıştır. İp kopartılıp son sıranın yapımına geçilmiştir.

Son sırada koyu renkli oya ipine geçilmiş ve yaprağın en üst pırpırına ip sabitlenmiştir. En üstteki değil ilk yapılan zürafanın içine geçiş yapılmıştır. Ardından en üst sıradaki zürafaların her birine batıp üzerlerine zürafa yapılmıştır. En son zürafadan sonra yine bir alt sıradaki son zürafaya batıp bir sonraki yaprağın en üst pırpırına ip düğümlenmiştir.

13 tane zürafanın arasına üçlü bir pırpır yapılarak çıtı pıtı iğne oyası yapımı bitirilmiştir.

Yeni Çıtı Pıtı İğne Oyası Modeli Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı