Cilt Çatlaklarına Doğal Çözümler

cilt çatlak tedavisi
cilt çatlak tedavisi

Ciltteki çatlama pek çok nedene bağlı olarak oluşabilir. Bunlar arasında Ergenlik dönemi, Hamilelik, Genetik faktörler, Vücut çalışmak, Sık sık kilo alıp vermek, Hormonsal değişimler, Kortizon tedavisi görmek, Ciltte kolojen lif eksikliği gibi nedenler sayılabilir. Cilt çatlaklarından kurtulmak kolay bir süreç değildir. Bu nedenle cilt çatlakları daha oluşmadan önce bunlara karşı önlem almak en iyi çare olacaktır. Bol su içmek, nemlendirici kullanmak gibi faaliyetler cilt çatlaklarını azaltmaya yardımcıdır.

Ciltteki çatlaklar iki türlü yapıdadır. Birisi rengi artık beyaza dönmüş çatlaklardır. Diğeriyse rengi kırmızı ya da morumsu çatlaklardır. Rengi beyaz olan çatlaklardan ne yazık ki doğal yöntemlerle kurtulmak mümkün değildir. Şimdilerde çıkan lazerli yöntemlerle geçirildiği söylense de bu çatlakların tedavisinin olmadığı doktorlar tarafından bildirilmektedir. Ancak morumsu veya kırmızımsı çatlaklar bazı müdahalelerle geçirilebilirler.

Cilt çatlaklarında doğal çözümler genel itibariyle doğal yağlarla masaj yapılması işlemini kapsamaktadır. Morumsu ve kırmızımsı çatlaklara uygulanacak bu masajlarla bu çatlakların geçmesi sağlanabilir. Özellikle badem yağı çatlak tedavisinde etkin olarak kullanılan bir yağdır. E vitamini bakımından zenginliğiyle bilinen badem yağı, çatlak oluşumundan önce de cilde uygulandığında çatlakları engellediği bilinmektedir. E vitamini cildin elastikiyet ve kolojen dokularıyla alakalı olduğundan içeriğinde bolca e vitamini barındıran bu yağ çatlaklarda etkin bir tedavi yöntemidir. Ayrıca mutfaklarımızda bulunan saf zeytinyağı da çatlak tedavisi için kullanılan başka bir doğal tedavi yöntemidir. Bu iki yağın haricinde, kakao yağı, buğday yağı, rüşeymi yağı, üzüm çekirdeği yağı, lavanta ve papatya yağlarının karışımından elde edilen yağda kırmızı ve mor çatlak oluşumlarını geçirici etkiye sahiptir. Bunların haricinde aleo vera yağıda çatlaklara karşı çok etkindir. Bu yağı zeytinyağıyla karıştırmanız halinde etki daha da artacaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı