Çilekli Örgü Lif Yapımı

Çilekli Örgü Lif
Çilekli Örgü Lif

Örgü çalışmalarını gün geçtikçe hız kesmeden devam ettiriyoruz. Çilekli örgü lif yapımı da bu güzel çalışmalardan biridir. Hanımların ilgisini çekecek en şık lif örneklerinin yapımı, her zaman merak uyandırmıştır. Oldukça kolay örmek için ufak tefek de olsa örgüye bir yerden başlamak isteyenlere hitap eden çilekli örgü, kesinlikle sizinde denemek isteyeceğiniz türden örgülerdir. İsterseniz hemen lifleri anlatmaya başlayalım diyorum. Öncelikle gerekli malzemeleri sıralayalım. Üç renkli lif ipliği gerekecektir. Fakat renk olarak sizlere herhangi bir renk belirtmedim. Tamamen sizlere bıraktım. Lifin ip numarası ise sekiz olacaktır. Örgü tığıyla hemen altı adet zincir çekerek başlamalıyız.

Sonrasında ise kapatıp halkamızı oluşturup devam ediyoruz. Oluşturulan halkanın içine de yani aralara da, ikişerli şekilde zincir çekerek ilerliyoruz. Sekiz tane fıstık motifi yaparak devam edip ikinci sıradaysa, ilk boşluğun içerisine de fıstık yaparak devam ediyoruz. Örme işlemlerinde aradaki zincir sayısı iki olacaktır. Sonrasında devam etmekte olan boşluklara sırasıyla üç tane daha fıstık yapıyoruz. Tekrarında ise aynı boşluğa iki tane fıstık yapıp ilerliyoruz. Bu şekilde örmeye devam edince iki taraflı şekilde iki yandan artırma yapmış olacağız. Bu aynı zamanda her sırada yanlardan da aynı yerinden de artırma yapmamızı sağlayacaktır. Büyüklük olarak istediğiniz kadar yaparak devam edebilirsiniz. Ben örgümde artırma yapıp 12 sıra oluşturduğumu hemen belirtmek isterim. İlk sırayı da eklersem 13 kadar sıra örmüş olacağız. Bir sıra artırma yapıp örmemeye devam etmeliyiz.  Devamında ise sıra bitince ilk zinciri çekerek sık şekilde iğne oluşturmaya devam ediyoruz. Böylece artırma yapılan yerin üst kısmına gelindiğinde ise iki fıstığı da birlikte kapatarak eksiltmeye gitmelisiniz.

Yeşil ipliği dört zincir çekip aynı yerden sık iğne yapıp sabitlemelisiniz. Orta kısma gelince, dört zincir çekip sabitlemeliyiz. Devamında 12 ile 15 kadar zincir çekmeliyiz. Tekrar geriye dönerek zincir sık iğne doldurmalısınız. Örme işlemlerinde yapraklar içinse, 13 kadar zincir çekilmelidir. İki zincir çekip sık iğnelerin karşısına, 10 tane sık iğne yapmalısınız. Bundan sonrada sık iğne sıralarının üstünde oluşacak zincir şekillerinin dışta kalan kısmına batıp devam etmelisiniz.  11 sık iğne artı bir boşluğa sık iğne yaparak, iki zincir boşluğa artı dokuz tane sık iğne yapmalısınız. Örgümüzde 11 sık iğne artı bir boşluğa sık iğne yaptıktan sonra kopartmalıyız. Yapraktan da üç tane yaparak, çiçek içinse altı adet zincir çekmeliyiz. Sonrasında yine halka yapıyoruz. Dört zincir ipliği yapıp iki kere dolayıp, üç uzun trabzan yapmalıyız. Sonrasında üç yaprak çiçeğini tamamlıyoruz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı