Çilek ve Gül Maskesi

gül ve çilek maskesi
gül ve çilek maskesi

Çilek ve gül cilt için son derece önemli ürünlerdir. Çileğin cilde ayrı faydaları var. Gül yaprağı ve gül suyunun ayrı faydaları var. Bu ikisinin karışımı ile cildinizi rahatlatabilir ve güneşten kaynaklanan cilt sorunlarına çözüm bulabilirsiniz.

Gül Yaprağının Faydaları: Özellikle gül yağı ülkemizde bolca üretiliyor. Bu gül yağı kozmetik sektöründe kullanılıyor. Günlük yüz kremlerinde gül yağı içeren kremler tercih etmek ciltte önemli etkiler gösterebilir. Bu ürünleri yerli olarak temin edebildiğimiz için daha uygun fiyatlara alabiliyoruz. Ama kozmetik ürünü kullanmak bir tarafa gülün maskesini yaparsanız da cilde faydalarını kendiniz gözlemleyebilirsiniz. Cildi arındırır, temizler ve nemlendirir. Aynı zamanda gül suyu tonik vazifesi görebilir.

Çileğin Faydaları: Çilek de cilt için önemli bir gıdadır. Çilekte bulunan antioksidan özellik cilt bakımı için etkilidir. Aynı zamanda ölü hücreleri atmada çok etkili olduğundan cilde inanılmaz faydaları olan bir üründür. Ölü hücrelerden arınmak demek siyah noktaların azalması demektir. Bu da sivilce üretiminin azalmasını gerektirir. Çilek sayesinde ciltte leke oluşumu azalır.

Çilek ve Gül Yaprağından Maske Hazırlamak

Çilek ve gül yaprağını kullanarak maske hazırlamak istiyorsanız önerilerimizi dikkatli inceleyin. Kullanacağımız malzemeler:

  • Kuru Gül Yaprağı
  • 2 ya da 3 çilek

Şimdi tarifimize geçelim. Öncelikle gül yaprağına ihtiyacımız var. Ya kuru olarak temin edelim ya da taze güllerden kurutup bir avuç ayıralım. Pembe, dikenli Isparta gülü kozmetikte kullanılan bir güldür. Gül yaprağı temin ederken bundan bulabilirsek daha iyi olur. Ama imkânınız neyse o yönde bulduğunuz bir avuç kuru gül yaprağını öğütün. Yani tamamen toz hâline getirmeniz gerekiyor. Bu kuru yaprakları çilekle birleştirmek için çileği de işlemden geçirmek gerekir. Birkaç adet çileği püre yapıp sonra bunu toz hâlindeki gül yaprağıyla karıştırın. Karışım kıvama gelince temizlediğiniz yüzünüze sürün. Kurumasını bekleyin. Maske kuruyunca ılık suyla kolayca temizleyebilirsiniz. Yüzünüzden maskeyi tamamen arındırdıktan sonra ise soğuk suyla da yıkarsanız gözenekleriniz küçülür. Daha çok etkisini görürsünüz.

Gül Yaprağı Bulamazsanız Ne Yapmalısınız?: Gül yaprağını her zaman bulamayabilirsiniz. En azından taze gül yaprağı bulmak zordur. Bu nedenle gülün yaprağını bulamadığınız durumlarda yağını kullanabilirsiniz. Aktardan gül yağı satın alıp çilek püresinin içine birkaç damla bırakabilirsiniz. Gül yağı son derece etkili bir kozmetik ürünüdür. Hatta bu şekilde daha çok faydasını görmeniz de mümkündür.

Maske Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildinize maske uygularken öncelikle iyicetemizlemelisiniz. Makyaj yoksa bile genel temizlik rutininizi yapmalısınız. Maskeyi ferah bir cilde uygulamak her zaman etkilidir. Hazırladığınız karışımı yalnız yüzünüze değil boynunuza da sürün. Çünkü ikisi bir bütündür. Ciltte görülen problemler yüz ile boyunda birlikte başlar.

Cilt maskelerinden en iyi sonucu alabilmek için dikkat etmeniz gereken düzenli kullanımdır. Haftalık maske uygulama rutininiz olmalıdır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı