Çift Pirinç Örgü Örneği Yapımı

çift pirinç örgü yapılışı
çift pirinç örgü yapılışı

Çift Pirinç Örgü Tekniği Anlatımı

Örgü yaparken, ters ve düz kavramları son derece önemlidir. Pirinç örgü modelinde ters ve düz olarak örülen kısımlar, başa dönüldüğünde tam tersi olarak örülür. Ters olan kısımlar düze, düz olan kısımlar da terse çevrilir. Çift pirinç örgü modelinde ise, iki sırada bir düz ve ters ilmeklerin yerleri değiştirilir. Tekli pirinç örgüde her sırada yapılan değiştirme işlemini, çiftli pirinçte ikişer sıra ara ile yapılır.

Çift pirinç örgümüze başlarken, ilk ilmeğimizi örmeden alıyoruz. Bunun sebebi örgümüzün kenarının düzgün olmasını sağlamaktır. İkinci ilmeğimizi örerken ipimizi arkaya alarak ters olarak örüyoruz. Sonra ipimizi öne doğru alarak düz örüyoruz. Sıramızın sonuna kadar bir ters, bir düz şeklinde devam ediyoruz. Sıramızın sonuna geldiğimizde başa dönerken, yine ilk ilmeği örmeden alıyoruz ve alt sıramızda olduğu gibi düz kısımları düz olarak, ters kısımları ters olarak örüyoruz. Birinci ve ikinci sıramızı ördükten sonra üçüncü sıraya geçtiğimizde çift pirinç örgü modelimizin şeklini oluşturmaya başlıyoruz. Aşağı sırada düz ördüğümüz kısımları ters, ters ördüğümüz kısımları da düz olarak örüyoruz. Yani birinci ve ikinci sırada bir düz, bir ters ördüğümüz kısımları, üçüncü ve dördüncü sırada bir ters, bir düz olarak örüyoruz. Çift pirinç örgü modelini yaparken, sırayı karıştırmamak için dikkat etmemiz gerekiyor. Hem örgünün alt sırasını, hem de örgünün yan kısmını takip ederek örmeye özen göstermeliyiz.

Çift pirinç örgü tekniği ile kazakların etek kısmını, kol ağızlarını, roba ve yaka kısımlarını rahatlıkla örebilirsiniz. Çok şık duran çift pirinç örgü modeli ile örgülerinize estetik katabilirsiniz. Bebek battaniyesi yapımında da kullanabileceğiniz bu model ile ayağınızı sıcak tutan, yumuşacık patikler de örebilirsiniz. Özellikle atkı ve bere yapımında tercih edilen çift pirinç örgü modeli ile kış ayları için harika örgüler örebilirsiniz.

Çift Pirinç Örgü
Çift Pirinç Örgü Örneği
Çift Pirinç Örgü Örneği Yapımı
çift pirinç örgü nasıl yapılır
çift pirinç örgü anlatımı
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı