Çift Lastik Örgü Nasıl Yapılır

örgüde ters düz nasıl yapılır
örgüde ters düz nasıl yapılır

Örgü Örerken Çift Lastik Tekniği

Örgü örmeye yeni başlayanlar için en kolay modellerden bir tanesi de çift lastik örgüdür. Çift lastik örgü modelini ister kazak, süveter, bere örmek için kullanabilir, isterseniz çift lastik modeli ile battaniye, atkı, elbezi yapımında kullanabilirsiniz. Kazak ve süveter örerken tamamını çift lastik olarak örebileceğiniz gibi, sadece alt kısımlarını da örebilirsiniz.

Çift lastik örgü modeli; isminden de anlaşıldığı gibi iki kez örgünün altından iki kez de örgünün üzerinden örmek sureti ile örgüde çift blok oluşturmaktır. Çift lastik örgü modelimizi örmeye başlarken, örgümüzün kenarının düzgün durması ve örgümüzün alta doğru sarkmaması için ilk ilmeğimizi örmeden alıyoruz. Bu önemli detay her iki başlangıç noktasında da uygulanır. İlk ilmeği örmeden aldıktan sonra düz örmeye başlıyoruz. İpi arka taraftan ilmeğin arasından geçiriyoruz ve çift lastik örgü modelimizin iki düz kısmını tamamlıyoruz. Sonrasında ipi kendimizden tarafa öne doğru alıyoruz ve şişimizi arkadan ters ilmek şeklinde örüyoruz. Çift ters olması için yine aynı şekilde ipi kendimize doğru ön tarafa alıyoruz ve arkadan ipi alarak örüyoruz. İki kez ters ördükten sonra tekrar ipimizi arkaya alıyoruz ve önden şişimizi ilmeğe sokarak ipi arkadan alıyoruz. Aynı işlemi bir kez daha tekrarlıyoruz. Böylece çift lastik örgü modelimizin iki ters, iki düz şeklinde deseni oluşuyor. Örgümüzün ebadına göre ikişerli olarak sıramızı karıştırmadan sıra sonuna kadar örüyoruz. Örgümüzün sonuna gelip, başa dönerken ilk ilmeği örmeden almayı unutmuyoruz.

Çift lastik örgü modelini oluştururken, ilmeklerin gelişine göre sıramızı karıştırmadan örmeye özen gösteriyoruz. Örgümüzün modeline göre iki tane ters gelen ilmeği ters, iki düz ilmeği de düz olarak örmeye devam ediyoruz. Hem son derece kolay, hem de şık olan çift lastik örgü tekniği ile yaptığımız örgümüzü, istenilen uzunlukta ördükten sonra sonlandırıyoruz.

çift lastik örgü
Çift Lastik Örgü Nasıl Yapılır
Çift Lastik Örgü Nasıl Örülür
çift lastik örgü nasıl yapılır video
çift lastik nasıl örülür
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı