Çiçekli Tığ İşi Örgü Örneği Nasıl Örülür

Çiçekli tığ işi örgü örneği
Çiçekli tığ işi örgü örneği

Sizler için çok güzel tığ işi örgü modelleri paylaşıyorum ve bundan da büyük zevk alıyorum. Bu kez de çiçekli tığ işi örgü örneği anlatımım ile tekrar karşınızdayım. Oldukça renkli ve zengin bir desene sahip bu örgü modeli tığ ile işlenmektedir. Çok sık dokuması olmayan bu model ile harika örtüler ve şallar yapabilirsiniz.

Modelimiz diğer çiçekli tığ işi örnekler baz alındığında desen olarak farklılıklar göstermektedir. İlk olarak daha seyrek bir tığ işidir ve renk olarak da daha renkli bir yapıya sahiptir. Fakat isterseniz düz renkte de örebilirsiniz. Düz ve renkli örnekler de kullanılan renklerin neler olduğunu yazımın sonunda tek tek bulabilirsiniz.

Yapılışı:

Çiçekli tığ işi modeli toplamda 17 sıradan oluşmaktadır. İki ve on yedinci sıraların arasını istediğiniz uzunluğa gelene kadar tekrarlamalısınız. Örneğe başlamak için 19 ve katları +3 ilmek olacak şekilde ilmek örmeliyiz. Sonrasında aşağıda sıraların anlatımına dikkat ederseniz siz de güzel bir şal ya da örtüye sahip olabilirsiniz.

1. Sıra: 1 zincir atlayın ve sonraki zincirde 1 sık iğne yapın. *Sonraki 8 zincirin her birinde 1 sık iğne yapın ve 8 zincir çekin. Tığdan beşinci zincirde yarım sık iğne yapın.

Çiçekli tığ işi örgü örneği birinci sıra 1
Çiçekli tığ işi örgü örneği birinci sıra 1

1 zincir çekin, 7 sık iğne yapın ve beşinci zincirin halkasında yarım sık iğne yapın.

Çiçekli tığ işi örgü örneği birinci sıra 2
Çiçekli tığ işi örgü örneği birinci sıra 2

3 zincir çekin ve 3 başlangıç ilmeği atlayın. Sonraki 8 zincirin her birinde 1 sık iğne yapın; baştan tekrarlayın.* Son zincirde 1 sık iğne yapın ve dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği birinci sıra 3
Çiçekli tığ işi örgü örneği birinci sıra 3

2. Sıra: Bir zincir çekin ve aşağıda ilk sık iğnenin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın. *Sonraki 7 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın ve halkanın birinci, üçüncü ve beşinci sık iğnesinde 2 zincir çekin. Yedinci sık iğnede bir sık iğne yapın, 3 zincir çekin, 1 sık iğne aşağıya atlayın. Sonraki 7 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın; baştan tekrarlayın.* Aşağıda son sık iğnenin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın ve dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği on ikinci sıra
Çiçekli tığ işi örgü örneği on ikinci sıra

3. Sıra: 1 zincir çekin, aşağıda ilk sık iğnenin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın.*Sonraki 5 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın ve birinci sıranın sık iğnesinin üzerinde 1 ikili tırabzan yapın (resimlere bakın). 3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın ve 3 ikili tırabzan yapın. 2 zincirin her birinin boşluğunda 1 sık iğne yapın, 3 zincir çekin. Birinci sıranın sık iğnesinin üzerinde 1 ikili tırabzan yapın.

Çiçekli tığ işi örgü örneği üçüncü sıra 1
Çiçekli tığ işi örgü örneği üçüncü sıra 1
Çiçekli tığ işi örgü örneği üçüncü sıra 2
Çiçekli tığ işi örgü örneği üçüncü sıra 2

2 ilmek atlayın, sonraki 5 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın; baştan tekrarlayın.*Aşağıda son sık iğnenin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın, dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği üçüncü sıra 3
Çiçekli tığ işi örgü örneği üçüncü sıra 3

4. Sıra: 1 zincir çekin ve aşağıda ilk sık iğnenin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın. *Sonraki 5 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın, 3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın. İkinci sıranın birinci, ikinci ve üçüncü sık iğnesinin üzerinde 3 zincir çekin, dördüncü sık iğnenin üzerinde 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, ikili tırabzan aşağıya atlayın, sonraki 5 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın; baştan tekrarlayın.* Son sık iğnenin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın, dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği dördüncü sıra
Çiçekli tığ işi örgü örneği dördüncü sıra

5. Sıra: 1 zincir çekin ve ilk sık iğnenin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın. *Sonraki 3 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın, üçüncü sıranın ikili tırabzanının üzerinde 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın, 5 ikili tırabzan yapın, 3 zincirin her birinin boşluğunda 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, üçüncü sıranın ikili tırabzanının üzerinde 1 ikili tırabzan yapın. 2 ilmek atlayın, sonraki 3 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın; baştan tekrarlayın.* Son sık iğnenin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın, dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği beşinci sıra
Çiçekli tığ işi örgü örneği beşinci sıra

6. Sıra: 1 zincir çekin ve aşağıda ilk sık iğnenin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın. *Sonraki 3 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın ve dördüncü sıranın birinci, ikinci ve üçüncü sık iğnelerinin üzerinde 4 zincir çekin. Dördüncü sık iğnenin üzerinde 1 sık iğne yapın ve 3 zincir çekin. İkili tırabzan aşağıya atlayın, sonraki 3 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın; baştan tekrarlayın.* Son sık iğnenin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın ve dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği altıncı sıra
Çiçekli tığ işi örgü örneği altıncı sıra

7. Sıra: 1 zincir çekin ve ilk sık iğnenin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın. *Sonraki ilmeğin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın, beşinci sıranın ikinci tırabzanının üzerinde 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın, 6 ikili tırabzan yapın. 4 zincirin her birinin boşluğunda 1 sık iğne yapın, 3 zincir çekin, üçüncü sıranın ikili tırabzanının üzerinde 1 ikili tırabzan yapın. 2 ilmek atlayın, sonraki ilmeğin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın 1 sık iğne yapın; baştan tekrarlayın.*Aşağıda son sık iğnenin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın ve dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği yedinci sıra
Çiçekli tığ işi örgü örneği yedinci sıra

8. Sıra: 1 zincir çekin ve ilk sık iğnenin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın. *Sonraki ilmeğin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın, 3 zincir çekin, ilk taç yaprağın tepesinde 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, ilk taç yaprağın son ikili tırabzanında 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin, ikinci taç yaprağın tepesinde 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, ikinci taç yaprağın son ikili tırabzanında 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin, üçüncü taç yaprağın tepesinde 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, üçüncü taç yaprağın son sık iğnesinde 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin, ikili tırabzan aşağıya atlayın, sonraki ilmeğin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın; baştan tekrarlayın.* Son sık iğnenin arka ilmeğinde 1 sık iğne yapın ve dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği sekizinci sıra
Çiçekli tığ işi örgü örneği sekizinci sıra

9. Sıra: 10 zincir çekin, tığdan beşinci zincirde yarım sık iğne yapın. Dördüncü zincirde sık iğne yapın, 1 zincir çekin, beşinci zincirin halkasında 4 sık iğne yapın ve 3 zincir çekin.

Çiçekli tığ işi örgü örneği dokuzuncu sıra 1
Çiçekli tığ işi örgü örneği dokuzuncu sıra 1

*3 zincirin boşluğunu atlayın (sık iğne arasını) ve sonraki  3 zincirin dört boşluğunun her birinde 4 sık iğne yapın.

Çiçekli tığ işi örgü örneği dokuzuncu sıra 2
Çiçekli tığ işi örgü örneği dokuzuncu sıra 2

8 zincir çekin, tığdan beşinci zincirde yarım sık iğne yapın. 7 sık iğne yapın, 1 zincir çekin ve beşinci zincirin halkasında  yarım sık iğne yapın. 3 zincir çekin ve 3 zincirin boşluğunu atlayın; baştan tekrarlayın.* 3 zincirin boşluğunu atlayın, sonraki 3 zincirin 4 boşluğunun her birinde 4 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, aşağıda son sık iğnede 1 dörtlü tırabzan yapın, 5 zincir çekin.

Çiçekli tığ işi örgü örneği dokuzuncu sıra 3
Çiçekli tığ işi örgü örneği dokuzuncu sıra 3

Tığdan beşinci zincirde yarım sık iğne yapın, 1 zincir çekin, beş zincirin yüzüğünde 4 sık iğne yapın, dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği dokuzuncu sıra 4
Çiçekli tığ işi örgü örneği dokuzuncu sıra 4

10. Sıra: 2 zincir çekin, ilk sık iğneyi atlayın ve sonrakinde 1 sık iğne yapın. 2 zincir çekin ve ilmek atlayın. Sonrakinde 1 sık iğne yapın, 3 zincir çekin ve ilk sık iğneyi atlayın. Aşağıda sonraki 14 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın. *3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın, halkanın birinci, üçüncü ve beşinci sık iğnesinde 2 zincir çekin. Yedinci sık iğnede 1 sık iğne yapın, 3 zincir çekin, 1 sık iğne aşağıya atlayın. Aşağıda sonraki 14 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın; baştan tekrarlayın.* 3 zincir çekin, yüzüğün ilk sık iğnesinde 1 sık iğne yapın, 2 zincir çekin, ilmek atlayın, sonrakinde 1 ikili tırabzan yapın ve dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği onuncu sıra
Çiçekli tığ işi örgü örneği onuncu sıra

11. Sıra: 3 zincir çekin, 1 ikili tırabzan yapın. 1 zincirin boşluğunda 1 sık iğne yapın. 1 sık iğne yapın, 3 ikili tırabzan yapın, sonraki 2 zincirin boşluğunda 1 sık iğne yapın ve 3 zincir çekin. *Dokuzuncu sıranın ilk sık iğnesinin (16 sık iğnenin) üzerinde 1 ikili tırabzan yapın, 2 ilmek atlayın, sonraki 10 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın. Dokuzuncu sıranın on altıncı sık iğnesinin üzerinde 1 ikili tırabzan yapın, 3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın. 3 ikili tırabzan yapın, 2 zincirin her birinin boşluğunda 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin; baştan tekrarlayın.*  İlk sık iğnenin üzerinde 1 ikili tırabzan yapın, iki ilmek atlayın. Sonraki 10 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın. On altıncı sık iğnenin üzerinde 1 ikili tırabzan yapın, 3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın, 3 ikili tırabzan yapın. 2 zincirin ilk boşluğunda 1 sık iğne yapın, 1 sık iğne yapın+ 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin, sonraki 2 zincirin boşluğunda yarım sık iğne yapın, dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği on birinci sıra
Çiçekli tığ işi örgü örneği on birinci sıra

12. Sıra: 3 zincir çekin, onuncu sıranın ilk sık iğnesinin üzerinde 1 sık iğne yapın.  3 zincir çekin, onuncu sıranın sonraki sık iğnesinin üzerinde 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, ikili tırabzan aşağıya atlayın, sonraki 10 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın. *3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın, onuncu sıranın birinci, ikinci ve üçüncü sık iğnesi üzerinde 3 zincir çekin. Dördüncü sık iğnenin üzerinde 1 sık iğne yapın, 3 zincir çekin, aşağıda ikili tırabzan atlayın. Sonraki 10 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın; baştan tekrarlayın.* 3 zincir çekin, onuncu sıranın ilk sık iğnesinin üzerinde 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, ikinci sık iğnenin üzerinde 1 sık iğne yapın. 1 zincir çekin, onuncu sıranın son ikili tırabzanının üzerinde 1 sık iğne yapın, dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği on ikinci sıra
Çiçekli tığ işi örgü örneği on ikinci sıra

13. Sıra: 3 zincir çekin, 2 ikili tırabzan yapın ve 1 zincirin boşluğunda 1 sık iğne yapın. 1 sık iğne yapın, 5 ikili tırabzan yapın, sonraki 3 zincirin boşluğunda 1 sık iğne yapın ve 3 zincir çekin. *On birinci sıranın ikili tırabzanının üzerinde 1 ikili tırabzan yapın. 2 ilmek atlayın, sonraki 6 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın. On birinci sıranın ikili tırabzanının üzerinde 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın, 5 ikili tırabzan yapın, 3 zincirin her birinin boşluğunda 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, baştan tekrarlayın.* İkili tırabzan üzerinde 1 ikili tırabzan yapın, 2 ilmek atlayın. Sonraki 6 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın, ikili tırabzan üzerinde 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın, 5 ikili tırabzan yapın,3 zincirin ilk boşluğunda 1 sık iğne yapın. 1 sık iğne yapın, 2 ikili tırabzan yapın, 3 zincir çekin. Sonraki 3 zincirin boşluğunda yarım sık iğne yapın, dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği on üçüncü sıra
Çiçekli tığ işi örgü örneği on üçüncü sıra

14. Sıra: 3 zincir çekin, on ikinci sıranın ilk sık iğnesinin üzerinde 1 sık iğne yapın.  4 zincir çekin, on ikinci sıranın sonraki sık iğnesinin üzerinde 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, aşağıda ikili tırabzan atlayın, sonraki 6 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın. *3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın, on ikinci sıranın birinci, ikinci ve üçüncü sık iğnesinin üzerinde 4 zincir çekin. Dördüncü sık iğnenin üzerinde 1 sık iğne yapın, 3 zincir çekin, aşağıda ikili tırabzan atlayın. Sonraki 6 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın; baştan tekrarlayın.* 3 zincir çekin, ilk sık iğnenin üzerinde 1 sık iğne yapın, 4 zincir çekin, ikinci sık iğnenin üzerinde 1 sık iğne yapın. 2 zincir çekin, on ikinci sıranın son sık iğnesinin üzerinde 1 sık iğne yapın, dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği on dördüncü sıra
Çiçekli tığ işi örgü örneği on dördüncü sıra

15.Sıra: 3 zincir çekin, 2 ikili tırabzan yapın, 2 zincirin boşluğunda 1 sık iğne yapın. 1 sık iğne yapın, 6 ikili tırabzan yapın, 4 zincirin boşluğunda 1 sık iğne yapın ve 3 zincir çekin. *On üçüncü sıranın ikili tırabzanının üzerinde 1 ikili tırabzan yapın, 2 ilmek atlayın. Sonraki 2 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın, on üçüncü sıranın ikili tırabzanının üzerinde 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın, 6 ikili tırabzan yapın. 4 zincirin her birinin boşluğunda 1 sık iğne yapın, 3 zincir çekin; baştan tekrarlayın.* İkili tırabzan üzerinde 1 ikili tırabzan yapın, 2 ilmek atlayın, sonraki 2 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın. Son ikili tırabzanın üzerinde 1 ikili tırabzan yapın, 3 zincir çekin, 1 sık iğne yapın. 6 ikili tırabzan yapın, 4 zincirin ilk boşluğunda 1 sık iğne yapın, 1 sık iğne yapın, 3 zincirin boşluğunda 3 ikili tırabzan yapın, dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği on beşinci sıra
Çiçekli tığ işi örgü örneği on beşinci sıra

16. Sıra: 1 zincir çekin ve ilk ilmekte 1 sık iğne yapın, 3 zincir çekin, sık ilmekte 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin, sonraki taç yaprağın tepesinde 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, aşağıda ikili tırabzan atlayın, sonraki 2 sık iğnenin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın.  *3 zincir çekin, ilk taç yaprağın tepesinde 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, ilk taç yaprağın son ikili tırabzanında 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin, ikinci taç yaprağın tepesinde 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, ikinci taç yaprağın son sık iğnesinde 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin, üçüncü taç yaprağın tepesinde 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, üçüncü taç yaprağın son ikili tırabzanında 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin, aşağıda ikili tırabzan atlayın, sonraki 2 ilmeğin her birinin arka ilmeklerinde 1 sık iğne yapın; baştan tekrarlayın.* 3 zincir çekin, ilk taç yaprağın tepesinde 1 sık iğne yapın. 3 zincir çekin, ilk taç yaprağın son ikili tırabzanında 1 ikili tırabzan yapın. 3 zincir çekin, üçüncü zincirde 1 sık iğne yapın ve dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği on altıncı sıra
Çiçekli tığ işi örgü örneği on altıncı sıra

17. Sıra: 1 zincir çekin ve ilk sık iğnede 1 sık iğne yapın. *3 zincirin sonraki 2 boşluğunun her birinde 4 sık iğne yapın. 8 zincir çekin, tığdan beşinci zincirde sık iğne yapın, 1 zincir çekin, 7 sık iğne yapın. 5 zincirin halkasında yarım sık iğne yapın. 3 zincir çekin, 3 zincirin 2 boşluğunu atlayın. 3 zincirin sonraki 2 boşluğunun her birinde 4 sık iğne yapın; baştan tekrarlayın.* Son sık iğnede 1 sık iğne yapın ve dönün.

Çiçekli tığ işi örgü örneği on yedinci sıra
Çiçekli tığ işi örgü örneği on yedinci sıra

Pamuk- %60, Viskoz- %20, Akrilik- %20

Çiçekli tığ işi örgü örneği düz renk
Çiçekli tığ işi örgü örneği düz renk

Mor ve gri renklerin kombinasyonu

Çiçekli tığ işi örgü örneği renkli
Çiçekli tığ işi örgü örneği renkli

Renkler ve Sıraları:
1 ve 2 gri, 3 ve 4 açık pembe, 5 ve 6 koyu pembe, 7 ve 8 mor renklerinden oluşmaktadır.

9 Renkli Kombinasyon

Çiçekli tığ işi örgü örneği dokuz renkli
Çiçekli tığ işi örgü örneği dokuz renkli

Renkler ve sıraları:
1 ve 2 açık camgöbeği, 3 ve 4 koyu camgöbeği, 5 ve 6 yeşil, 7 ve 8 bej rengi, 9 ve 10 kahverengi renginden oluşmaktadır. 11 ve 12 turuncu, 13 ve 14 kayısı rengi, 15 ve 16 pembe, 17 ve 18 koyu pembe, 19 ve 20 kayısı rengi, 21 ve 22 bej renginden oluşmaktadır.

Çiçekli tığ işi örgü örneği şema
Çiçekli tığ işi örgü örneği şema
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı