Çiçekli Oya Yapımı

çiçekli oya yapımı
çiçekli oya yapımı

Farklı el işleri ile hayatımıza renkler ve anılar işleriz. Özel ve ideal birçok model sizler ile sitemizde buluşuyor. Etkili ve kesin sonuçları alabileceğiniz değişik örnekleri sizler için derliyoruz. Bunlardan çiçekli oya yapımı da bu yazımızın konusu. Resimli ve detaylı anlatımlar ile bu harika el işini sizler ile paylaşacağız. Özellikle yemeni kenarlarında çok güzel olacak olan bu oyalar, etkileyici ve özel ürünler olarak sizlerin de çok hoşuna gidecektir.

Hemen gerekli malzemeler ile başlayalım. Bu oyamız için oyalık üç renk naylon ip ve 21 numara tığ gerekiyor. Bu şekilde işlem yapmaya başlayacağız. Çiçekli oya yapımı işlemine başlarken öncelikle oynanın olacağı bezi, yazmayı ya da yemeniyi kıvırıyoruz. Bu taban rengi için yeşil kullanabilirsiniz. Bu şekilde dal görüntüsü elde edersiniz. 3 zincir bir sık iğne ile bezin kenarını kıvırıp, yine yeşil renk ile devam edin. 1 örümcek yapın, tığa ip alın ve 1 tırabzan yapın. 3 zincir çekin, tırabzanın üzerine 8 tırabzan yapın. Şimdi 10 zincir çekin ve geri dönün. Sıranın sonunda ki tırabzanın üzerine batın. Oluşan halkanın içini sık iğne ile doldurun, tam ortaladığınızda 4 zincir çekin ve yine sık iğne yaparak, sonuna kadar devam edin. Bu sırayı bu şekilde bitirin.

Gelelim oyamızın çiçeklerinin yapımına. Yazmanıza uygun renklerde kullanacağınız ip ile işleme devam ediyorsunuz. Pimpirin ortasına 1 tırabzan çekin, 3 zincir 1 tırabzan olacak şekilde devam edin ve 4 kutu oluşturun. Yeşil tırabzanın sonuncusuna batın ve dönün. 3 zincir yapın, kutucuğun içine girin. 6 tırabzan yapın ve kutuları doldurun. En son 3 zincir çekip son tırabzanın dibine batın. Bu şekilde çiçekli oya yapımı devam ediyor. Çiçeklerinizi bitirip ipleri kesin ve temizleyin. Sonra tersinden ılık ütü ile ütüleyin.

çiçekli oya yapımı
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı