Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Çiçekli Kenar Oyası Yapımı

Çiçekli Kenar Oyası Yapımı

Tığ İşi Çiçekli Kenar Oyası
Tığ İşi Çiçekli Kenar Oyası

Hep yazma kenarı oya örneklerinden sıkıldıysanız biraz da sizlere kenar danteli örnekleri paylaşayım. Yapılışı videolu olarak anlatılan bu kenar oya örneğini masa örtüsü kenarlarınızda, peçete kenarlarınızda değerlendirebilirsiniz. Bunun haricinde bebek battaniyesi kenarlarında, küçük mutfak havlu kenarlarında da kullanabilirsiniz.

Yapımı çok kolay bir kenar dantel örneği olduğunu belirteyim. Tığ batısı zincirle değil tırabzanlarla uzun çubuklu olarak düşünülmüş. Tığ batısı üzeri tek sırada çiçek motifleri aralarda tırabzan dolguları ile çok güzel bir kenar oya örneği çıkarılmış.

Tığ İşi Çiçekli Kenar Oyası Yapılışı

Kolay dantel kenar örneğinin tığ batısı arada 3 zincir çekilmek suretiyle 8 zincirli ve üçlü tırabzanlı kutucuklardan yapılmış. Sonra ip kopartılıp final sırası olan çiçek motiflerinin yapımına geçilmiş.

Anlatımlı Çiçekli Kenar Oyası
Anlatımlı Çiçekli Kenar Oyası

Bu sırada bir kutucuğun içi 5 adet tırabzanla doldurulurken devamındaki diğer iki kutucuğun üzerine de çiçek motifi konumlandırılmış. Çiçek motifleri 5 tırabzanlı iki dolgunun arasına çalışılmış. Tırabzanlarla 5 yapraktan oluşan çiçek motifleri elde edilmiş.

Bu modelin tasarımını beğendiyseniz kelebek kenar örgü örneği yapımına da sitemden mutlaka bakmalısınız.

Anlatımlı Çiçekli Kenar Oyası Videosu

Yazma kenarı haricinde birçok alanda dantel kenarı olarak kullanabileceğiniz modelin anlatımı aşağıdaki videosunda yapılmış. Siz hangisinde kullanmak istiyorsanız orada bu kenar oya modelini değerlendirebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/_RlI70q5n24 (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here