Çiçekli Havlu Kenarı Yapımı

Çiçekli Havlu Kenarı Yapımı
Çiçekli Havlu Kenarı Yapımı

Çiçekli motiflerin birbiri ardına sıralanması ile oluşan harika bir havlu kenarı modeli daha paylaşıyorum. Oya ve Dantel Dünyası youtube kanalından bulduğum çiçekli havlu kenarı modelini sizlere hemen aktarmak istiyorum. Tam bir çeyizlik havlu kenarı oyası diyebilirim. İşleyip hemen yapmak isteyenler videosunu izleyip başlayabilirler. Ben de bu yazımdan sonra hemen işe koyulacağım.

Bu yeni havlu kenarını üç aşamada değerlendirebiliriz. İlk aşamada çiçekler 1 cm’lik serum halka kullanılarak yapılmışlar ve birbirlerine eklenmişlerdir. İkinci aşamada ise çiçekli motiflerin üzerine havlu kenarına dikim yeri yapılmıştır. Üçüncü ve son aşamada çiçeklerin alt iki yaprağının üzerine tepecikler işlenmiştir.

Çiçekli Havlu Kenarı Modeli
Çiçekli Havlu Kenarı Modeli

Çiçekli havlu kenarında çiçek motifleri yapımına halka içerisine sık iğne doldurulması ile başlanmıştır. Sonra üzerine tırabzan ve zincirlerle bir sıra daha çekilmiştir. Tekrar üzerine tırabzanlarla bir sıra daha yapılarak çiçeklerin yaprak formu elde edilmiştir. En sonunda da yaprakların kenarlarına sık iğne ile bir bordür yapılmıştır. Çiçekleri birbirine eklemek için ise ikinci çiçekten itibaren son iki yaprağına bordür yapılmamıştır. Bu iki yaprak üzerinden çiçek motifleri birbirlerine eklenmiştir.

Havluya dikim yeri için çiçekli motiflerin üzerine tırabzan ve zincirlerle kutucuklu bir motif yapılmıştır. Son olarak da çiçek motiflerinin alt 2 yaprağının üzerine zincirlerle eksiltme yapılarak tepecikler konumlandırılmıştır. Tepe kısımlarına da üçlü bir pimpirik yapılmıştır.

Yapılışının da anlatıldığı yeni başka bir havlu kenarı örneği arıyorsanız çilek havlu kenarı modeline de göz atmanızı tavsiye ederim.

Tığ İşi Çiçekli Havlu Kenarı Yapımını Anlatan Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı