Çiçekli Badem Havlu Kenarı Yapımı

Çiçekli Badem Havlu Kenarı Yapımı
Çiçekli Badem Havlu Kenarı Yapımı

Hem havlu kenarı hem de yazma kenarı olarak kullanabileceğiniz çiçekli badem tığ oyası modeli bu videoda anlatılmıştır. Siz artık hangisinde kullanmak istiyorsanız onda kullanabilirsiniz. İkisinde de güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Yaprakları, dalları ve ara motiflerinin güzelliği ile çeyizlik oya modeli olarak da yapmayı düşünebilirsiniz.

Verilecek arayı belirlemek için örümcekle başlanan ve dörtlü tırabzan üzeri 4 zincir kapatılıp aşağıya sık iğnelerle inilen motiflerden yapılmıştır. Bu ara motif sayısı belli bir sayıda yapıldıktan sonra bademli çiçek tığ oyası modelinin zeminin oluşturulmasına geçilmiştir. Sık iğnelerden eksiltme yapılarak yukarı doğru çıkılmak sureti ile bir üçgen gövde oluşturulmuştur. Sonrasında tepesine 8 zincirli bir yuva elde edilmiş ve bu yuvaya da 12 zincirli dallar yapılmıştır. Dalların 7 zinciri tepesinde bir yuva oluşturmak için kullanılmış ve kalan 5 zincire de sık iğneler işlenmiştir. Bu yeni mutfak havlu kenarı örneği ilk sırası bu işlemlerin tekrarı sonucunda meydana gelmiştir.

Çiçekli Badem Havlu Kenarı Modeli
Çiçekli Badem Havlu Kenarı Modeli

Bir sonraki sırada bademli çiçek oya modelinin yaprakları yapılmıştır. Bu yapraklar da ilk sıradaki gövdesinde olduğu gibi sık iğnelerle artırma ve eksiltme yaparak oluşturulmuştur.  Tepesinde 7 zincirli yuvalar bulana her dala aynı yöntemle işlenmişlerdir. Sonrasında yapraklar etrafına beyaz renkli oya ipi ile 1 zincirli kenar bordürü yapılmıştır. Yaprakların tepelerine gelindiğinde buradaki yuvalara üç tan aynı boy örümcek çekilip kapatılmıştır.

Devamında yaprakların tepesine yapılan örümceklerin tek kanatları çekilip uzatılarak 3’er ilmek edinilmiştir. Bu ilmeklerin her birine de 3 kez 4 zincir çekip kapatılarak pimpirikler yapılmıştır.

Tığ İşi Çiçekli Badem Havlu Kenarı Oya Modeli Yapımı:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı