Çiçek Motifli Yeni Tığ Oyası Yapımı

Çiçek Motifli Yeni Tığ Oyası Yapımı
Çiçek Motifli Yeni Tığ Oyası Yapımı

Ekleniş kısmı yana yatık yapraklı olan, çiçek motifli yeni tığ oyası modeli videolu anlatımı ile beraberiz. Çiçek oyasında serum halkanın da kullanıldığı bu şirin oya modelini çeyizlik tığ oya kütüphanenize dahil edebilirsiniz. Gerçekten bana göre tam bir çeyizlik çiçekli tığ oyası örneği ile karşı karşıyayız.

Çiçek motifli oya, yazma kenarına sonradan eklenen bir oya modelidir. Bu oya modelinin yapımında 22 numara tığ ve Leylak marka oya iplikleri kullanılmıştır. Videosunda ilk etapta çiçek oyasının yapımı anlatılmıştır. Yazmalarda kullanılan en küçük halkanın bir boy büyüğü ile tığ işi çiçek motifinin yapımına başlanmıştır.

Tığ İşi Çiçek Motifinin Yapımı

İpi tığa sabitleyip başına bir kez alıyoruz ve serum halkanın içine giriyoruz. Her seferinde başına bir kez dolayıp ikili tırabzanlarla halkayı dolduruyoruz. Toplamda 20 tane ikili tırabzan yapıyoruz ve ipi kesip tığ işi çiçek motifinin orta kısmını bitiriyoruz. Ardından çiçek motifinin taç yapraklarını yapacağız. Diğer renk oya ipini tığa sabitleyip herhangi bir tırabzanın tepesine tutturuyoruz. 4 zincir çekip başına 2 kez sararak yandaki ikili tırabzanın tepesine batıyoruz. Her ikili tırabzan tepesine başına 2 kez dolayıp 1-2-2-2 şeklinde 3 tane tırabzan örüyoruz. Ardından 4 zincir çekip hemen yanındaki tırabzana sık iğne ile kapatıyoruz ve böylelikle çiçeğin ilk yaprağını örmüş oluyoruz. Bu şekilde toplamda 5 yaprak yaparak tığ işi çiçek oyasını tamamlıyoruz.

Yeni Çiçekli Tığ Oyası Yapımı
Yeni Çiçekli Tığ Oyası Yapımı

Yeni Çiçek Motifinin Yazma Kenarına Eklenmesi

Şimdi hazırladığımız çiçek motiflerinin ekleneceği sola yatık yapraklı zeminin yapımına geçiyoruz. İpimizi tığ batısına sabitleyip örümcek çekiyoruz. Tığın başına 3 kez alıp 3 tığ batısı atlayarak dördüncüye giriyoruz. 1-2-2-2 alarak yukarı doğru çıkıyoruz. Çıktığımız çubuğa 8 tane sık iğnesi yaparak aşağıya iniyoruz. 1 zincir çekip oyayı döndürüp sık iğnelerden ikincisine batarak bütün sık iğnelerin üzerin sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde her sıra sonunda 1 zincir çekip dönüp sık iğnelerin üzerine eksiltme yapıp tekrar sık iğne örerek ilerliyoruz.  Son sık iğneden sonra çiçek motifinin sağdaki ilk yaprağının ortasına girip 1 sık iğnesi ile tutturuyoruz. Ardından yaprağın tepesine 1 sık iğnesi ile daha sabitliyoruz. Yine örümcek çekip diğer yaprağın yapımına geçiriyoruz.

İşleyişi bu şekilde devam ettirerek çiçek motiflerini tek tek yazmaya yaprakları da yaparak ekliyoruz.

Çiçek Motifli Tığ Oyası Yapımını Anlatan Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı