Çiçek Motifli Yelek Modeli Yapımı

Çiçek Motifli Yelek Modeli Yapımı
Çiçek Motifli Yelek Modeli Yapımı

Artık bahara çok az kaldı. Tüm hızla baharlık örgü işlerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Satış yapıp bu işten ekmek yiyenler de ürünlerini artık bahara uygun örüyorlar. O yüzden baharlık örgü modelleri çok revaçta. Bunlardan biri de baharlık yelekler. Bu yeleklere bir örnek de Tamanne kanalının yeni bir sunumu olan çiçek motifli yelek modeli anlatımıdır.

Videosunda bu yeleğin çiçek motiflerinin nasıl yapılacağı ve birleştirileceği küçük bir örnek modelle anlatılmaya çalışılmış. Yapımı çok kolay bir tığ işi yelek modeli olmuş. Delikli ve gözenekli bir motif çalışması nedeni ile tam bahara uygun bir örnek. Ayrıca şal ya da farklı uygun örgü projelerinizde de değerlendirebilirsiniz.

Çalışmada Angora tarzı bir yün ve 5 numara tığ kullanılmıştır. İlk olarak çiçekler ayrı ayrı örülmekte ve sonradan da çiçeklerin etrafı tığ işi ile birleştirilmektedir.

Çiçekli Motif Yelek Modeli Nasıl Örülür?

İlk olarak çiçekli motifler yapılmıştır. Orta kısmından başlanmıştır. 10 zincir çekilip baştakine batarak bir halka oluşturulmuştur. Halka içerisine başta ve sonda 3 zincirle birlikte araya 3 adet üçlü tırabzan yapılmıştır. Aynı yöntemle toplamda 4 adet yaprak oluşturulmuştur.

Çiçekli Motif Yelek Modeli Nasıl Örülür
Çiçekli Motif Yelek Modeli Nasıl Örülür

Ardından örülen yaprakların arkasına her iki yaprağın arasında batmak sureti ile 4 zincirli yuvalar yapılmıştır. Bu yuvalar içerisine başta ve sonda 4 zincir olacak şekilde araya 4 adet dörtlü tırabzanlardan oluşan yapraklar örülmüştür. Bu sırada da yaprak değişmemiş ve 4 adet yapılmıştır.

Bütün yapraklar tek tek işlendikten sonra birbirlerine eklenmiştir. Bunun için farklı renkte ip kullanılmıştır. Bir zincir çekerek büyük yapraklarının ilk iki tırabzanın arasına girerek sık iğne ile tutunulmuştur. Sonraki aralara da sık iğne yapılmıştır. Bu işlem diğer yaprakların üzerine de uygulanmıştır. Yapraklar arası geçiş ise 12 zincirle gerçekleşmiştir.

Birleştirme işlemi için çiçek motiflerinin 1 yaprağına sık iğne yapılmadan boşta bırakılmıştır. Sonra 6 zincir çekilerek 12 zincirin ortasına batarak birleştirilmiştir. Ardından tekrar 6 tane zincir çekilerek boştaki yaprağa tutunulmuş ve yaprağın üzerinde sık iğne yapılarak birleştirme işlemi tamamlanmıştır.

Anlatımlı Çiçekli Motif Yelek Örneği Videosu

Yukarıda anlatımı bulunan bütün işlemleri aşağıda sunduğum yapılış videosundan izleyip bu baharlık tığ işi yelek modelini öğrenmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/EI1wKxlAlvY

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı