Çiçek Motifli Tülbent Oyası

çiçek motifi yapımı
çiçek motifi yapımı

Tığ oyası birçok alanda çok kullanılır. Özellikle yazma, yemeni, peçete kenarları ve tülbentler başta olmak üzere, ince ve zarif görüntüsü ile etkili birçok şey yapmak mümkündür. Bu projemizde ise sizlere çok kolay çiçek motifli oya yapımı ile farklı bir oya yapmayı göstermek istiyoruz. Konumuzda detaylı anlatım ve resimli anlatımları bulabilirsiniz. Bu şekilde etkili ve özel bir şekilde en farklı sonuçları alacağınız özel bir oyanın yapını da öğrenmiş olacaksınız. Değişik renklerde ipler ve yazmalar ile bu modeli kendinizce zenginleştirebilirsiniz.

Birçok şekilde ihtiyacınız olabilecek yazma, yemeni ve tülbentler özel zamanlarda, evlerinizde ve hediyelik olarak kullanılabilen ürünler. Bu neden ile çiçek motifli oya yapımı sayesinde sizler de kendiniz ve sevdikleriniz için harika ürünler yaratabilirsiniz. Bu işlem için gerekli olan malzemelerimiz ise, 50 numara renkli dantel ipi ve 21 numara ince tığ. Hazırsanız hemen işlem aşamalarını açıklamaya başlayalım.

Yazma ya da kıvrılmış olan tülbendin kenarına öncelikle kıvırma işlemini uygulayın. Sonrasında oya işlemine geçebilirsiniz. Ancak oyayı tek yapmak için 4 metre kadar zincir örüp sonrasında üzerine oyaya başlayabilirsiniz. Zincir çekip örümcek yaparak işleme başlıyorsunuz. Örümcekten sonra tırabzan yaparak kenara batın, üç kerede çıkartın. Yani üçlü tırabzan yapıyorsunuz. Beş zincir çekerek geriye dönün. Tığa ip alın, tırabzanın üzerine batıp, gene üç kerede çıkın. Sonra yeniden 2 zincir örün, tırabzanın en sonuna batın ve yine üçlü tırabzan yapın. Şimdi oluşan kutucukların üzerine dönüş yaparak sık iğne ile doldurun. Bu şekilde işleme devam edin. Yeniden 5 zincir çekerek az önce yaptığınız sık iğnelerin üzerine tırabzan olarak batın. Bu şekilde oluşan iki sıra kutucuk oluşturuyorsunuz. Aynı şekilde örümcek ile motifin başlangıcında ki gibi yapın ve bir boşluk oluşturun. Bu şekilde ilk sırayı tamamlıyorsunuz. Gelelim çiçek motifli oya yapımı ile ilgili ikinci sıramıza; artık kutucuklarımız oluştu. Bu ikinci sıramızda ikinci bir renk kullanacaksınız. Şimdi kutucukları ikili değil, tekli olarak yapacaksınız. İlk kutucuğa başladığınız anda hemen sık iğne alın. Sonrasında 3 zincir çekin, tığa ip alın ve tırabzan yapın. Kutuların içini 4 tırabzan ile doldurun. Bu şekilde tüm kutucukları yapıp doldurun ve işlemi sonlandırın.

çiçek motifli oya yapımı
çiçek motifli oya
motifli oya modelleri
iğne oyası çiçek yapımı videoları
çiçekli oya modelleri
çiçek motifi yapımı
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı