Çiçek Motifli Kare Lif Modeli Yapımı

Çiçek Motifli Kare Lif Modeli
Çiçek Motifli Kare Lif Modeli

Kutucuk tekniği ile çalışılan motiflerin birbiri ardına sıralanması ile örülen çiçek motifli kare lif modeli ve yapılışını bu yazımızda bulacaksınız. Ortası tekli fıstıklarla yıldız şeklinde olan ve kutucuk tekniği ile 4 yapraklı çiçek motiflerinden oluşan bir kare lif yapımı öğreneceksiniz. Videolu anlatımı ile çok kolay bir şekilde çabucak yapabileceğiniz hızlı ilerleyen bir kolay lif modeli öreceksiniz.

Yapılışı basit bir lif modeli olup 3 farklı renkte lif ipi ile çalışıldığı görülmektedir. Her bir motif ayrı ayrı örülüp sonradan birbirine eklenip ilerleyen bir model değildir. Bir motif kutucuk tekniği ile ortası boş olacak şekilde örüldükten sonra ip kopartılmakta ve diğer motife diğer renkle ekleme yaparak devam edilmektedir. Motiflerin içleri sonradan doldurulmaktadır.

Ayrıca kutucuk tekniği ile daha başka modeller arıyorsanız kare desenli kare lif modeli anlatımına da bakabilirsiniz.

Çiçek Motifli Kare Lif Örneği
Çiçek Motifli Kare Lif Örneği

Motifli Kare Lif Modeli Nasıl Örülür?

Her bir kutucuklu motifi oluşturabilmek için kare şeklini alacak şekilde birbirine takiben 4 tane kutucuk çalışılmıştır. İlk önce dörtlü fıstıklarla yan yana iki kutucuk çalışılmıştır. Kare şeklini verebilmek için de ikinci kutucukta ilmek uzatılarak üçüncü kutucuğa başlama yeri değiştirilmiştir. Bu işlem örümcek ya da zincir çekilerek de yapılabilir. Bu taşıma işlemi ile de üçüncü kutucuk ikincinin üzerine gelecek şekilde örülmüştür. Üçüncü kutucukta da başlama yeri değiştirilerek dördüncü kutucuk örülmüş ve 4 yapraklı bir çiçek motifi elde edilmiştir.

Sonra ip kopartılıp diğer renkle ilk yaprağa ekleme yapılarak diğer çiçeklerin örülmesine devam edilmiştir. Tığ işi çiçek motifli kare lif modeli için 4’e 4 olacak şekilde toplamda 16 çiçek motifi örülmüştür.

Kaynak: https://youtu.be/35Up7cEMD_4 (Örgü Sevdası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı