Çiçek Modeli Mekik Oyası Yapımı

Çiçek Motifli Mekik Oyası Yapımı
Çiçek Motifli Mekik Oyası Yapımı

Çok uzun zamandır paylaşımlarına ara verdiğim mekik oyası örneklerinden yeni bir model sunuyorum. Marifetli Eller kanalının çok güzel bir çiçek modeli mekik oyası yapılışını tüm ayrıntıları ile inceleyeceğiz. Önceki konularımda mekik oyası dolgulu çiçek yapımından bahsetmiştim. Onda tek bir çiçek motifi çalışması sunulmuştu. Bunda ise birden fazla küçük çiçeğin birleşmesinden oluşan bir mekik motifi anlatılmaktadır.

Öncelikle orta kısmın oluşturulması ile başlanmıştır. Daha sonra da çevresindeki diğer çiçeklerin yapımı ile çiçek modeli mekik oyası tamamlanmıştır. Çiçeklerin göbekleri için sarı, yaprakları için beyaz, birleştirmek için ise yeşil ip kullanılmıştır. Farklı renklerle de yine güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Çiçek Modeli Mekik Oyası Yapımı
Çiçek Modeli Mekik Oyası Yapımı

Çiçek Motifli Mekik Oyası Nasıl Yapılır?

Orta çiçeğin yapımı ile başlanır. Sarı iple alt ip olan beyaz ip birleştirilerek düğüm atılır ve ucu çakmakla yakılır. Alt ip birleştirilerek 2 tane ilmek atılır. Alt ip ikinci defa birleştirilir ve tekrar iki ilmek atılır. İpin arasını açmadan 4 tane daha ilmek atılır. Arasını açıp çiçeğin yaprakları için beyaz iple düğüm atılıp 30 tane ilmek atılır. Alt ipi çekilip ilmekler sıkılaştırılır. Diğer 4 yaprak için de aynı işlem tekrarlanır ve toplamda 5 beyaz yaprak oluşturulur. Bitiminde beyaz ve sarı ip kopartılır.

Birleştirme için yeşil ip alt ipi 2 defa birleştirildikten sonra sabitlenir. Alt ipi arası açılarak bu kısma 28-30 tane ilmek atılır ve alt ipi sıkılaştırılır. Sonrasında sarı ipe geçilir göbek kısmı yapılır. Alt ipi birleştirilir ve beyaz ip sabitlenerek diğer 5 yapraklı çiçek örülür.

Bu işlemler sürekli tekrarlanarak 5 yapraklı 4 adet çiçek hazırlanır.

Anlatımlı Çiçek Modeli Mekik Oyası Videosu

Yazılanlardan yapılışını çözmeniz tabi ki de zordur. O yüzden hemen aşağıya yapılış videosunu paylaşıyorum. Farklı mekik oyası videolarında görüşürüz.

Kaynak: https://youtu.be/-SS4XceG7PY

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı