Çiçek Demeti Örgü Kurtçuk Yapılışı

Örgü Kurtçuk Yapımı
Örgü Kurtçuk Yapımı

Birçoğunuzun görünce tanıyacağı çok eski bir teknik olan örgü kurtçuk yapılışından bahsedeceğim. Aslında eskiden dantel perde uçlarına kullanılan bu kurtçuk deseni son zamanlarda başka örgü işlerinde de kullanılmaktadır. Amigurumi bebek saçları ve çeşitli süslemelerde yardımcı araç olarak da tercih edilmektedir.

Bu tığ işi örgü kurtçuk çalışması, yazlık örgü çanta ve örgü şapkaları süslemek amaçlı yapılan çiçek demetlerinde kullanılmıştır. Yün ile örülebildiği gibi normal dantel ipleri ile de örülüp havlu kenarlarında, runnera, battaniye kenar süslemelerinde de kullanılabilir.

Çiçek Demeti İçin Örgü Kurtçuk Yapımı

Videosu da bulunan kurtçuk örgü çalışması jüt ipi ile gerçekleştirilmiştir. Başlangıç çok sıkı olmayacak şekilde 20 adet zincir çekilmiştir. Üç iplikten oluşan her bir zincirin iki ipliği alınarak her birinin içine üçer ikili tırabzanlar çalışılmıştır. Eğer kurtçuğun daha da sıkı olmasını istiyorsanız tırabzan sayısı artırılmalıdır.

Süs İçin Örgü Kurtçuk Yapılışı
Süs İçin Örgü Kurtçuk Yapılışı

Her zincire tırabzan çalışıldıkça örgü parçası kıvrılmaya ve bir kurtçuk şeklini almaya başlayacaktır. Ucunda ipten bir kuyruk bırakılarak daha önceden hazırlanmış çiçek demetine örgü kurtçuklar tek tek eklenmiştir.

Çiçek Demeti Süsü İçin Anlatımlı Örgü Kurtçuk Videosu

Daha iyi anlayabilmeniz için hazırlanan anlatımlı yapılış videosunu aşağıda paylaşıyorum. Sizler de buna benzer kurtçuklar örerek süslemeler yapabilir ve örgü işlerinizde kullanabilirsiniz. Bu videoda çiçek demeti yapımı gösterilmemiştir. Sadece örgü kurtçuk yapımı anlatılmıştır. Süslemesinde kullanılan çiçek demeti katmerli gül yapımı için linke tıklamalısınız.

Kaynak: https://youtu.be/NWnpmiOeuTI (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı