Chevron Zigzag Örgü Modeli Yapımı

Zigzag Örgü Modeli
Zigzag Örgü Modeli

Bu konumda sizlere Chevron örgü diye de adlandırılan harika bir zigzag örgü modeli yapımından bahsedeceğim. Yapılışı oldukça basit olan bu modeli örgüye yeni başlayan hanımlar için de tavsiye edebilirim. Bu zigzag örgü örneği her yerde rahatlıkla kullanılabilir. Yeleklerde, hırkalarda, süveterlerde ana motif olarak kullanılabileceği gibi sadece kol ağızlarında da kullanılabilir.

Bu örgü modelinde de diğer örgü modelleri yapımında olduğu gibi düz örgü, ters örgü, ilmekleri birlikte düz örme, kaydırma düz örme gibi temel teknikler kullanıldığını söyleyebilirim. Bütün bu teknikleri aşağıda anlatacağım şekilde uyguladıktan sonra zigzag örgü modeli örneğini kusursuz bir şekilde siz de örebilirsiniz.

Zigzag Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Sadece tek resim bulabildim. Videolu anlatımı da şu anlık yok. Eklenir eklenmez sizinle paylaşıyor olacağım.

Zigzag örgü örneğine 14 ve katları +1 ilmek örerek başlamalıyız. 10 sıra tekrarlanarak devam edilmelidir.

Sıra 1 – Ön Yüz : 1 düz örülerek başlanır. Örme yönüne göre şişe ip atılır. 1 ilmek daha düz örülür. Sıradaki 2 ilmek de düz örgü gibi kaydırılıp bu ilmekler düz örülür. 7 ilmek düz örülür. 2 ilmek birlikte düz örülür. Şişe ip sarılır. Son ilmek gelene kadar bu işlemler tekrarlanır. Son ilmek düz örülür.

Sıra 2 ve tüm ters yüzler : Bütün ilmekler ters örülür.

Sıra 3 : İlk 2 ilmek düz örülerek başlanır. Şişe ip atılır ve 1 düz daha örülür. 2 ilmek düz gibi kaydırılarak birlikte düz örülür. 5 düz örülür. 2 ilmek birlikte düz örülür, 1 ilmek düz örülür ve örme yönünde şişe ip atılır. Son ilmeğe kadar tekrarlanır. Son ilmek düz örülerek sıra tamamlanır.

Sıra 5 : 3 düz örülerek üçüncü sıraya başlanır. Şişe ip sarılır ve 1 düz örülür. 2 ilmek kaydırılır ve ardından birlikte düz örülür. 3 ilmek daha düz örülür. 2 ilmek birlikte düz örülür. 1 ilmek düz örülür, şişe ip sarılıp 2 ilmek daha düz örülür. Son ilmek gelene kadar aynı işlemler yinelenir ve sonu 1 düz örülerek bitirilir.

Sıra 6 : Altıncı sıra 4 düz örülerek başlanır. Şişe ip sarılır ve 1 ilmek düz örülür. 2 ilmek kaydırılır ve sonra birlikte düz örülür. 1 ilmek düz örülür ve ardından 2 ilmek birlikte düz örülür. 1 ilmek düz örülür, şişe ip atılıp 3 ilmek daha düz örülür. Buraya kadar yaptıklarımız son ilmeğe kadar tekrarlanır ve son ilmek düz örülür.

Sıra 7 : 4 düz örülür, şişe ip sarılır ve 1 düz örülür. 2 kaydırılır ve birlikte düz örülür. 1 düz örülür. 2 ilmek birlikte düz örülür. 1 düz örülür, şişe ip atılıp 3 daha düz örülür. Son ilmeğe kadar baştan itibaren tekrarlanır ve son düz örülerek sıra tamamlanır.

Sıra 9 : 5 düz örülerek başlanır. Şişe ip atılır, 1 düz örülür. 1 ilmek kaydırılır, 2 ilmek birlikte düz örülür. Sağdan 1. ilmek pas geçilerek 2. ilmek 1. ilmeğin üzerine kaydırılır. 1 düz örülür, örme yönünde şişe ip atılır, 4 ilmek düz örülür. Son ilmeğe gelene kadar kadar baştan itibaren tekrarlanır. Son ilmek ise düz örülerek model bitirilir.

Videolu Anlatım :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı