Çeyizlik Kalp Motifli Havlu Kenarı Modeli

Kalp Motifli Havlu Kenarı Modeli
Kalp Motifli Havlu Kenarı Modeli

Kalpli motifler çeyizlik oyaların adeta vazgeçilmezidir. Tığ oyası olsun, oda takımı olsun, iğne oyası olsun her zaman kendine yer bulmaktadır. Bu kez de yeni bir havlu kenarı oyasında kalp motiflerine yer verilmiştir. Ben de bu kalp motifli havlu kenarı modelinin nasıl işlendiğini bu yazımda sizler için inceleyeceğim.

Videolu anlatımı da bulunan bu havlu kenarı yapımında ilk önce kalpli motifler birer birer hazırlanmaktadır. Sonra kenar pimpiriği işlenirken kalpli motifler birbirlerine eklenmektedir. Sonunda da havluya dikim için gerekli olan kenar bandı yapımı ile çeyizlik kalpli havlu kenarı bitirilmiştir.

Çeyizlik Kalp Motifli Havlu Kenarı Yapımı

Kalpli motifler alt orta ucundan örülmeye başlanmıştır. Belli bir sayıda zincir çekip zincirler üzerine batıp tırabzanlarla boş kutucuklar oluşturulmuştur. Bu kutucuklar kenarlarda boy gösterirken tırabzanlı dolgular ve iç kısımda yine farklı kutucuklara yer verilmiştir.

Çeyizlik Kalp Motifli Havlu Kenarı Modeli
Çeyizlik Kalp Motifli Havlu Kenarı Modeli

Yanlamasına sürekli dönerek orta kısma kadar devam edilmiş ve 4 sıra artırma yapılmadan ilerlenmiştir. Sonra eksiltmeye gidilerek kalbin yukarı orta kısmına kadar gelinip ilk kalp motifi ortaya çıkarılmıştır.

Daha sonra kalp motifinin dışında kalan kutucukların kenarlarına sık iğne, köşelerine pimpirik yapılarak diğer kalp motifi eklenmiştir. Diğer kalp motifleri de aynı şekilde eklenerek ekleme işi tamamlanmıştır.

En sonunda havlu kenarına dikim için kenar bandı tırabzanlarla oluşturulan kutucuklu sıralardan oluşturulmuştur. Sonrada birbirine ekli olan kalpli motifler kenar bandına dikilmiştir.

Anlatımlı Kalp Motifli Havlu Kenarı Oya Modeli Videosu

Çekilen zincir ve tırabzan sayıları ile ayrıntılı anlatımı için aşağıdaki yapılış videosunu izlemenizi öneririm. Yapım zorluğu bulunmayan bu havlu kenarını sizler de işleyerek çeyizlerinize renk katabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/FW0llR4lr5c

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı