Çeyizlik İncili Şal Modeli Yapımı

Çeyizlik İncili Şal Modeli
Çeyizlik İncili Şal Modeli

Sonbaharın gelmesi ile birlikte birbirinden güzel şal modelleri yapılışları ile birlikte ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan biri de çeyizlik incili şal modeli ve anlatımıdır. Örmesi keyifli ve çabuk ilerleyen bir şal örneğidir. İnci boncuklarla süslenmesi çeyizlik şal modeli olarak da örmenizi sağlayacaktır.

Bu tür örmesi kolay gelin şalı modeli ve yapılışları paylaşmıştık. Bunu da onlardan biri sayabilirsiniz. Örmesi gerçekten çok basittir. 10 numara tığ ve simli Alize şal ipi ile örülmüştür. Ayrıca motiflerinin süslemesinde altın renginde inci boncuk kullanılmıştır. Örmeye başlamadan önce bu boncuklar simli ipe geçirilerek ön hazırlık yapılmıştır. Boncuklar normal kum boncukta nasılsa o şekilde ipe aktarılmıştır.

Tığ İşi Çeyizlik İncili Şal Modeli Nasıl Örülür?

Örmesi çok zevkli bir model olan bu çeyizlik incili şal modeli üçgen şeklinde örülmüştür. İncili üçgen şal modeli alt uç kısmından ilk motifin oluşturulması ile başlanmıştır. Sonraki sıralarda motif sayısında artırmaya gidilerek şal büyütülmüş ve üçgen şekli alması sağlanmıştır.

Çeyizlik İncili Şal Örneği
Çeyizlik İncili Şal Örneği

Motifleri tırabzan, zincir ve örümcek tığ tekniklerinin bir arada kullanılması ile ortaya çıkmıştır. Motifler için ilk önce 3 defada çekilen 3 tırabzan, aralarda ise 3 zincir çekilmiştir. Sonrasında birbirini takip eden aynı boyda 2 küçük örümcek çekilmiş ve ortadakine de inci boncuk aktarılmıştır. Devamında tekrar aynı tırabzan ve zincir sayıları ile motif tamamlanmıştır.

Örümcekler aynı zamanda diğer motiflerin birbirine bağlanmasında da kullanılmıştır. Motifler birer birer oluşturulurken yine tırabzanlar ve zincirlerle incisiz kenar oyası da gidilmiştir. Bu güzelim çeyizlik inci şal modelinin detaylı anlatımı aşağıdaki videosunda yapılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/d4PDpCS7g4A (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı