Çeyizlik Çıtır Tığ Oyası Yapımı

Çeyizlik Çıtır Tığ Oyası Modeli
Çeyizlik Çıtır Tığ Oyası Modeli

Küçük oya sevenlere tavsiye edilebilecek bir çıtır tığ oyası yapımı paylaşacağız. Çiçek motifleri bir koyu bir açık şekilde çalışıldığından göze de çok hitap eden bir yazma kenarı modelidir. Kolay yapımlı ve iki sıradan oluşan bir tığ oyası olarak çeyizlik yazmalarınızda kullanılabilecek bir oyadır.

Bu yeni çıtır tığ oyası modeli 5 farklı renkte oya ipi ile 22,5 numara tığ kullanılarak örülmüştür. Çimen oyasında tanıdık çubuklu motiflerin biraz değiştirilmiş hali kullanılmıştır. Bu çubuklar hatırlarsanız sizlere domates biber tığ oyası modelinde de yapılmıştı. Üstünde yer alan çiçekler de yuva içine doldurulan pimpiriklerden oluşmuştur.

Çeyizlik Çıtır Tığ Oyası Örneği
Çeyizlik Çıtır Tığ Oyası Örneği

Çeyizlik Çıtır Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

Tığ batısı üzerinde yer alacak çubuklu motiflerden oluşan çimenin yapımı ile başlanmıştır. Tepesi yapraklı çubuklu motiflerin yapımına örümcekle başlanmış ve 5 defada çekilen tırabzanla da devam edilmiştir. Tepesine de ilk önce 4 zincirli bir pimpirik yapılmış ve hemen yanına da zincir, tırabzan ve sık iğnelerle içi boş bir yaprak çalışılmıştır. İlk çekilen tırabzana sık iğnelerle tutunarak tekrar tığ batısına inilmiştir.

Bu çıtır tığ oyası örneğinin ikinci sırasında bu çubukların her birinin tepesine yuvarlak çiçekler çalışılmıştır. Çiçekler pimpiriklerle oluşturulmuştur. Çubukların tepesindeki 4 zincirli yuva içerisine çekilen 7 zincirin oluşturduğu yuva içerisine 4 zincirli pimpirikler kapatılması ile elde edilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/YEdZxG-0dZE (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı