Çeyizliği Hak Eden Yeni Tığ Oyası Modeli

Çeyizliği Hak Eden Yeni Tığ Oyası Modeli
Çeyizliği Hak Eden Yeni Tığ Oyası Modeli

Tüm çeyizler böyle bir yazma oya örneğini kesinlikle hak ediyor hanımlar. İki farklı renkle 2 sırada bitirilen bu yeni çiçekli tığ oyası modelinin güzel olduğu kadar da kolay bir yapılışı bulunuyor. Altın sarısı ve yeşilin ahenkle dans ettiği bu oya ile çeyizlik yazma modellerinize bir yenisini ilave etmiş olursunuz.

İlk sıradaki aralar için örümcek çekerek başlanan başı tırabzanlı sonu sık iğneli çubuk üzeri yaprak motifleri çalışılmıştır. Her bir yaprak motifinden sonra ikinci sırada eklenecek olan 3 yapraklı çiçek motifi için bu sefer yapraksız bir çubuk çalışılmıştır.

Çeyizliği Hak Eden Yeni Tığ Oyası Örneği
Çeyizliği Hak Eden Yeni Tığ Oyası Örneği

Tığ İşi Çeyizlik Yazma Kenar Oya Modeli Anlatımı

İlk sıradaki üstü yapraklı çubuk motifinin yapımı: 1 örümcek çekilir. Tığın üzerine 3 kez alınır ve üçüncü tığ batısına kapatılır. 4 seferde çekilen tırabzanla yukarı çıkılır. 2 zincir çekilir tığa bir kez dolanarak çıkılan tırabzana girilir ve buraya 4 tane tırabzan yapılır. Dördüncü tırabzandan sonra 3 zincir çekilir ve son tırabzanın arasına kapatılır. Sonra aşağıya doğru sık iğne çalışılarak tığ batısına inilir.

Çeyizliği Hak Eden Yeni Tığ Oyası Yapımı
Çeyizliği Hak Eden Yeni Tığ Oyası Yapımı

İlk sıradaki 3 yapraklı çiçeğin dalının yapımı: Yapılışı üstü yapraklı çubuk motifi gibidir. Sadece örümcek çekilip 4 seferde çekilen tırabzandan sonra araya 6 zincir kapatılarak pimpirik oluşturulmuştur. Çıkılan tırabzanın geri kalanına yine sık iğne yapılarak tığ batısına inilmiştir.

İkinci sıradaki 3 yapraklı çiçeğin yapımı: 6 zincirli yuvaya girilir. 3 zincir çekilir ve bu yuva içine bir yuva daha yapılır. Bu yuva içerisine de başta ve sonunda çekilen 3 zincirler de tırabzan sayılarak 5 tırabzanlı 3 tane yaprak çalışılmıştır.


Kaynak: https://youtu.be/QsaQEZlMflU (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı