Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Çeyizlerin Vazgeçilmezi Yeni Sıralı Oya Modeli

Çeyizlerin Vazgeçilmezi Yeni Sıralı Oya Modeli

Çeyizlerin Vazgeçilmezi Yeni Sıralı Oya Modeli
Çeyizlerin Vazgeçilmezi Yeni Sıralı Oya Modeli

Bu yazımızda çeyizlerinize güzellik katacak yapımı oldukça basit yeni model sıralı tığ oyası ve yapılışından bahsetmek istedik. Bu güzelim tığ oyasını yazma kenarlarınıza aşağıdaki anlatıma ya da videosuna bakarak sizler de işleyebilirsiniz.

Altınbaşak 127 ile Yabalı 1314 numaralı iki ayrı renkte oya ipleri ile 22,5 numara tığ kullanılarak örülmüştür. Tığlaması iki zincirle yapılmıştır. Bir başka model olan tığ işi sıralı yazma oyası modeli gibi 2 sırada örülen ve her bir sırası ip koparmadan ilerleyen çeyizlik sıralı oya örneğidir.

Çeyizlerin Vazgeçilmezi Yeni Sıralı Oya Örneği
Çeyizlerin Vazgeçilmezi Yeni Sıralı Oya Örneği

Çeyizlerin Gözdesi Olacak Yeni Sıralı Tığ Oyası Yapılışı

İlk sıra tığ batısı rengiyle aynı olan yeşil renk oya ipi ile çalışılmıştır. Örümcekle başlanıp, 3 defada çekilen tırabzanla yukarı çıkılmış, tepesine 4 zincirli pimpirik kapatılmış ve sık iğne ile aşağı tığ batısına inilen çubuklu motifler yapılmıştır.

İkinci sıraya yazma rengiyle aynı olan mavi renkli oya ipinin tığa sabitlenmesi ile başlanmıştır. İlk etapta iki 4 zincirli yuva içerisine 8 adet zincir çalışılmıştır. Sonra ip koparmadan oyanın tersine dönülüp 8 adet zincirin üzerine sık iğne yapılmıştır. Oyanın düz yüzüne dönülüp sık iğnelere batarak arada 2 zincir olacak şekilde beşerli tırabzan grupları elde edilmiştir. Bir sonraki 4 zincirli yuvaya geçip yeni motif çalışmasına başlamak için de bir örümcek çekilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/Xbu4G0iL6qE (oya.sandigim)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here