Çeyizlere Layık Yeni Tığ Oyası Modeli Yapımı

Çeyizlere Layık Yeni Tığ Oyası Modeli
Çeyizlere Layık Yeni Tığ Oyası Modeli

Yeni, farklı, daha önce görmediğiniz yazma kenarı tığ oyası örneklerini paylaşmaya devem ediyoruz. Bu seferki de çeyizlere layık bir yazma kenarı oyası olacak. Oldukça şık görünen bu oya modeli 4 farklı renkte oya ipi ile yapılmıştır.

Yeni çeyizlik tığ oyası örneği 460, 144, 5 ve 41 renk kodlu Altınbaşak marka oya ipleri ile çalışılmıştır. 22 numara tığ ile işlemesi yapılmıştır.

İki sıradan oluşan yapımı kolay yazma oyalarından biridir. Aralarda tek yapraklı motif çalışması gerçekleştirilmiştir. Ana motif ile ara motif arasında geçiş aynı boyda iki örümcek çekilerek sağlanmıştır.

Çeyizlere Layık Yeni Tığ Oyası Örneği
Çeyizlere Layık Yeni Tığ Oyası Örneği

Ara için çalışılan yapraktan sonra da ikinci sıranın zemin motifi yapılmıştır. Bu motif ile ara motifin başlangıcı aynıdır. İkisinin de zemini tırabzanlarla oluşturulmuş ve üzerine zincir çekip yuva yapılmıştır. Farlılık ise bu iki motifin üst kısımlarındadır. Ana motif zemininde 3 tane 6 zincirli yuva yapılırken, ara motifte ise tırabzanlarla ve sık iğneler ile bir yaprak yapılmıştır.

İkinci sırada bu zemin motifi üzerindeki 3 adet 6 zincirli yuvanın her birine ortası tomurcuklu iki ayrı tırabzan grubu çalışılmıştır. Bu tırabzanlı yapraklar her seferinde farklı renkte çalışılarak toplamda 3 farklı renkte oya ipi ile işlenmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/tMMrBCL6YnQ (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı