Cetvelle Örgü Modeli Yapımı

cetvelle örgü modeli video
cetvelle örgü modeli video

Cetvelle örgü nasıl yapılır ve incelikleri nelerdir bunları bu yazıda sizlerle paylaşacağız. En kolay şekilde ve pratik bir biçimde cetvelle örgü için yapımı hep beraber uygulayabiliriz.

İnce veya kalın akrilik veya tiftik ip ile bu modeli uygulayabilirsiniz. 3,5 numara tığ kullanarak en verimli şekilde yapılmaktadır ve sizin de bu şekilde yapmanız doğru olacaktır. Bir adette ince veya kalın bir cetvel gereklidir. Öncelikle parmağımıza ipi doluyoruz ve daha sonra tığ yardımıyla zincir çekiyoruz. En uçtan tutarak tığımızı doluyoruz ve zincir çekiyoruz. Bu işlemleri yaparken tığı fazla zorlamadan ve ipi gerdirmeden rahat kalacak şekilde yapmaya özen göstermeliyiz. On beş adet zincir oluşturarak modelimize başlangıç yapıyoruz. Sonra ipimizin baş tarafını büyüterek cetvelimize geçiriyoruz.  Birinci ve ikinci ilmeğimizi zincirden geçirerek sonra cetvelimize geçiriyoruz. Daha sonra ise çektiğimiz tüm zincirlere tek tek batarak cetvelimize geçiriyoruz. Sonraki aşamada cetvele dolanmadan sonra kalan serbest ipi tekrar parmağımıza doluyoruz. Cetvele doladığımız zincirlerimizi beşer beşer ortalarındaki boşluktan yararlanarak alıyoruz. Bunları elimizde tuttuğumuz arka taraftaki ipimizden geçiriyoruz ve ileriye doğru iterek bunları çıkartıyoruz. İçerisini yine sayısı kadar yani beş adet olacak biçimde dolduruyoruz. Bu işlemleri tüm zincir için tekrarlayıp cetvelden çıkardıktan sonra üst tarafa geçiyoruz. Daha önce bıraktığımız ipimizi cetvele geçirip diğer kısmını da parmağımıza doluyoruz. Aynı şekilde biraz önce uyguladığımız gibi beşer beşer yine alarak işleme devam ediyoruz. Ardından bu işlem bitince beş tanesini alıp arkadaki ipimize doluyoruz. Sonra cetvelin içinden çıkartıyoruz. Bütün sıraları tek tek çıkarınca örgümüzün modelinin ortaya çok net olarak çıktığını göreceksiniz. Dilediğiniz kadar sırada bu şekilde aynı işlemleri uygulayarak u modeli büyütebilirsiniz.  Bu şekilde cetvel örgüsü nasıl yapılır görmüş ve öğreniş oldunuz.

cetvelle örgü modeli video
cetvelle örgü modeli video

Hızlanarak bu modeli çeşitli giyecek ve aksesuarlar yapmak için kullanmak sizlerin elinde. Pratikleşmek için sürekli çalışmalı ve biraz dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Cetvelle örgü modeli ile pek çok farklı şey elde edebilirsiniz. Bebek battaniyesi, hırkaları veya kaşkol ya da kazak örüp kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı