Cetvel Gülü Nasıl Örülür?

Cetvel Gülü Nasıl Örülür
Cetvel Gülü Nasıl Örülür

Okul döneminde kullandığımız cetvellere ilmek atmak sureti ile örülen şahane bir gül örme tekniğinden bahsedeceğim. Normal şişe nasıl ilmek atıyorsak burada şiş yerine cetvel kullanarak aynı ilmekleri bu sefer cetvele atıyoruz. Sanırım buradan yola çıkarak ismine cetvel gülü adı verilmiş.

Cetvel gülü için hangi malzemeler gereklidir?

  • 30 cm uzunluğunda tahta ya da plastik okul cetveli
  • Yeteri miktarda örgü yünü (videoda Nako paris yün tercih edilmiş)
  • İğne
Cetvel Gülü Malzemeleri
Cetvel Gülü Malzemeleri

Cetvel gülü nasıl örülür?

Cetvelinizi elinize alıyorsunuz. Artık siz nasıl ilmek atmayı biliyorsanız o şekilde cetvel üzerine elinizi de kullanarak ilmekler atmaya başlıyorsunuz. Yapacağınız gülün büyüklüğüne göre ilmekleri attıktan sonra ipin bir ucunu uzun bırakarak bağlıyorsunuz. Dikkatli bir şekilde çok fazla ayırmadan ilmekleri cetvelden dışarı alıyorsunuz. Şimdi iğnenize yün ipliğinizi geçirerek cetvelden çıkarttığınız ilmeklerin içinden geçiriyorsunuz. İpi ilmeklerin diğer ucundan geçirdikten sonra ilmekleri elinize alıp içe doğru dürmeye başlıyorsunuz. Her 2-3 tur dürdükten sonra alttan iğne ile dikiyorsunuz. Bu işlemi ilmeklerin sonuna gelinceye kadar tekrarlıyorsunuz. En sonunda dikişini tamamladıktan sonra elinizle form vererek mutlu sona ulaşıyorsunuz.

Cetvel Gülü İçin İlmek Atma
Cetvel Gülü İçin İlmek Atma
Cetvel Gülü İlmeklerin Dışarı Çıkarılması
Cetvel Gülü İlmeklerin Dışarı Çıkarılması

Cetvel gülü örerken nelere dikkat edilmelidir?

  • İlmekler şişe nazaran biraz daha bol olarak atıldığı için biraz zorlanabilirsiniz. Eliniz alıştıkça rahat bir şekilde örebileceksiniz.
  • Cetvelin sayılı kısmını alt tarafa getirirseniz daha rahat ilmek atarsınız.
  • Bir de ilmekleri çok sıkmayın, cetvel üzerinde rahat kayacak bir bollukta atın.
  • Yapacağımız güllerin boyuna göre cetvele attığımız ilmekler değişiklik göstermektedir.
  • İğneyi ilmeklerin içinden geçirirken ilmeklerin üst yani düğüm atmadığınız kısmından geçirirseniz işiniz daha kolay olur.
  • İğneyi ilmeklerin içinden geçirirken hiçbir ilmek atlamamaya özen gösterin.
  • İlmekleri dürme esnasında alttan dikerken çok sıkı dikmemeye dikkat edin.

Cetvel ile yapılan güller için ne kadar ilmek atılmalıdır?

Derya Baykal’ın cetvel gülü yapımını anlattığı videosunu da aşağıda paylaşıyorum. Bu videoda örnek olarak yapılan güller için ne kadar ilmek atıldığı verilmiştir. Burada irili ufaklı birçok gül yapılmaktadır. En büyük boy için 200, orta boy için 150, bereye yapılan için 100, en küçük boy için ise 50 ilmek atılmıştır. Buradaki ilmek sayılarından yola çıkarak sizlerde kendi cetvel güllerinizi yapabilirsiniz.

Peki cetvel gülü ile neler yapılabilir, nerelerde kullanabiliriz?

Cetvel Gülü Nerelerde Kullanılır
Cetvel Gülü Nerelerde Kullanılır

Örgü bereleri süslemede, yakada broş ya da süs olarak, örgü boyunlukları süslemede kullanmayı düşünebilirsiniz. Hatta sırf bu güllerden yaparak satabilir ve para da kazanabilirsiniz. Nerede kullanacağınız tamamen sizin hayal gücünüze bağlıdır.

Cetvel gülü nasıl yapılır videolu anlatım:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı