Çeşitli Boylarda Jarse Örgü Bebek Hırkası

Jarse bebek örgü hırkası yapımı
Jarse bebek örgü hırkası yapımı

Jarse kumaşları ve bunlardan yapılan güzel elbiseleri hepimiz biliriz. Hatta örgüden jarse elbiseler de vardır. Bu jarse işleri örgü bebek giysilerde de görülmektedir. İşte bu yazımda sizlere üç ayrı yaş grubu için ayrı anlatımlı bir jarse örgü bebek hırkası yapımını paylaşıyor olacağım. Yabancı bir hanımın bloğunda gördüğüm bu bebek hırkası bana gerçekten çok güzel ve farklı geldi. O yüzden yapılışını sizlere hemen anlatmak istedim.

Bu jarse bebek hırkası bu işe ince yün ile başlamak isteyenler için çok basit bir örgü işidir. Yapımı orta zorluktadır ama basit ve kolaydır. Tek ihtiyacınız biraz sabırlı olmaktır. Yapılışında A, B ve C diye tanımlamalar yapılmıştır. “A” yeni doğmuş bebekler, “B“ 3 aylık bebekler, “C” ise 6 aylık bebekler için uygulayacağınız işlemleri içermektedir.

Jarse bebek örgü hırkası
Jarse bebek örgü hırkası

Jarse bebek hırkasının örülmesinde 1 top Katia White Peques marka bebek yünü kullanılmıştır. Siz isterseniz 2,5 mm. veya 3 mm. şişlerle kullanılabilecek bir bebek yünü de tercih edebilirsiniz. Renk olarak kollarda biraz daha koyu renk bir gri; diğer kısımlar da ise daha açık gri tonda bir yumak kullanabilirsiniz. Hırkanın iliklenmesi için iki küçük düğmeye de ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca 3 mm. düz şiş ve 1,75 mm. örgü tığı kullanılmıştır.

Bütün bu ön bilgilerden sonra her yaş grubuna uygun bebek hırkasının nasıl yapıldığını anlatmaya çalışalım. Hırkanın yapılışında jartiyer örgü tekniği kullanılmıştır. Jartiyer örgünün nasıl örüldüğünü aşağıdaki videodan bakarak anlayabilirsiniz.

Yapılışı detaylı olarak sitesinde anlatılmış fakat çok net ve detaylı bir açıklama olmadığı için sitemde yazmadım. Yazımın sonunda vereceğim linke tıklayarak ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

Jarse bebek örgü hırkası tığ işi diyagramı
Jarse bebek örgü hırkası tığ işi diyagramı
Jarse bebek örgü hırkası kol işlemesi
Jarse bebek örgü hırkası kol işlemesi
Jarse bebek örgü hırkası etek işlemesi
Jarse bebek örgü hırkası etek işlemesi

Yine de kısaca özetlemek gerekirse hırkanın yapımına yaka ve üst kısmın örülmesi ile başlanmış. Sonrasında kolların yapımına geçilmiş. Sonrasında ön ve arka yüzer örülmüş. Tüm bu kısımların örülmesinde 3 mm. şiş kullanılmış. Kolların kenarlarının, yaka kenarının ve hırkanın etek kısımlarının işlenmesinde ise 1,75 mm. tığ kullanılmıştır. Tığ işi kenar süslemesinde sık iğne ve ikili tırabzan teknikleri kullanılmıştır. Aşağıdaki resimde tığ işi işlemelerin diyagramını görebilirsiniz.

Kaynak : https://molanmiscalcetas.es/en/jersey-baby-in-various-sizes-diy/

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı