Cennet Çiçeği Örgü Modeli Yapımı

Cennet Çiçeği Örgü Modeli
Cennet Çiçeği Örgü Modeli

Hem şişle hem de tığla örülen çok şirin bir model olan cennet çiçeği örgü modeli ve yapılışını inceleyeceğiz. Bu tür süslemeli örgü modelleri bebek battaniyelerinde ve bebek yeleklerinde kesinlikle daha cici bir görüntü oluşturmaktadır. Size dana önce anlatımını paylaştığımız boncuklu laleler örgü modeli anlatımında olduğu gibi.

Alt tarafı şiş, üstteki çiçek motifleri de tığla örülmüştür. Motiflerin üzerine de birer yarım inci boncuk ile parıltılı boncuklardan kondurulmuştur. Çok güzel ve çok da hızlı ilerleyen bir örnektir. Örneğin kurulumu 16 ve katları +1 ilmekten ve 4 sıradan oluşmuştur. Anlatımı da bir tane örnek üzerinden gösterilmiştir.

Yelek, Battaniye ve Elbiseler İçin Cennet Çiçeği Örgü Modeli Anlatımı

Cennet çiçeği örgü modeli zemin motifine başlarken 7 ilmek atılmıştır. Ardından model kurulumu 1 ilmekle gerçekleştirilmiştir. İki motif aralarına da 15’er ilmek örülmüştür. Örgünü sonunda yine başta olduğu gibi 7 ilmek atılmıştır.

Cennet Çiçeği Örgü Örneği
Cennet Çiçeği Örgü Örneği

Modelin zemini anti piling/bambu karışımı akrilik bir örgü ipi ile 3 numara şiş kullanılarak örülmüştür. Zemin örgüsünün modeli tamamı ile düz yüzde gerçekleştirilen işlemlerle ile gerçekleşmiştir. Ters yüzde sadece ters örgü ile gidilmiştir. Düz yüzde düz örgü, iki ilmeği birlikte örme, ilmek çevirme gibi örgü teknikleri kullanılmıştır. Aynı zamanda zemin deseni ajurlu bir desendir.

5 yapraklı çiçek motifleri için de bir patik ipi tercih edilmiştir. Kullanılan tığ numarası da 0/2,1 mm’dir. Motifin yapımına bir sihirli halka ile başlanmış ve içine 10 tane sık iğne çalışılmıştır. Yaprakların her biri aynı boşluğa girilerek yapılan 3 zincir, 1 tırabzan, 3 zincir ile örülmüştür. Bir yapraktan diğerine geçişte ise 1 sık iğne atlanmıştır. Örme işlemi bittikten sonra da sıcak silikonla boncukları yapıştırılıp örgü üzerine tutkalla eklenmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/rhc4BnIeRC0 (Örmeye Değer)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı