CD ve CD Kutusundan Yapılan Küçük İcatlar

CD'den Bardak Altlığı Yapımı
CD’den Bardak Altlığı Yapımı

Fazla değil, bundan 5 yıl kadar önce bile CD’ler ve cd kutuları hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyordu. Müzik CD’leri ya da film CD’leri satın alarak bu CD’lerimizi özel kutularda saklardık. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile artık CD’lerin yerini küçük USB bellekler aldı. Kullanımı rahat ve pratik olan USB’ler yer de kaplamadıklarından dolayı CD’lere göre elbette tercih sebebi oldu. Evde kullanmadığımız CD’ler ise öylece duruyor. İşte bu duruma çözüm arayanlar hemen pratik çözümler buldular. CD ve CD kutuları ile birçok şey yapılabilir. Ancak biz size CD ile bardak altlığı yapımından bahsedeceğiz.

Malzemeler: CD, Akrilik boya, Dekupaj tutkalı, Peçete, Fırça, Vernik.

CD’den Bardak Altlığı Yapımı

Öncelikle CD’lerimizin üzerinde leke olmamasına dikkat etmeliyiz. Çizikler olabilir ancak lekeli ise bu bardak altlığımızın görünümünü bozabilir. Akrilik boya ile CD’nin parlak olan kısmını boyuyoruz. İlk kat boyayı sürdükten sonra kurumasını bekleyerek 2. Kat akrilik boyayı sürüyoruz. Ardından peçetenin katlarını açarak CD’nin üzerine koyuyoruz. Peçetenizin bütün desenlerini almak istemiyorsanız seçtiğiniz deseni keserek de bu işlemi yapabilirsiniz.

Daha sonra CD’nin üzerine düzgünce yerleştirdiğimiz peçetemizin üzerine dekupaj tutkalını fırça yardımı ile ortadan başlayarak sürüyoruz. Ortadan başlama işlemi peçetenin altında hava kabarcıklarının kalmasını önlemek amacı ile yapılır. Hava kabarcıkları kalmayacak şekilde dekupaj tutkalını da sürdükten sonra 1 saat kadar bekleyerek isteğinize bağlı olarak üzerine vernik de sürebilirsiniz. Vernik bardak altlığınızın daha parlak görünmesini sağlayacaktır. Yine isteğe göre 2-3 kat da vernik kullanabilirsiniz. Ancak mutlaka her vernik arasında yine kurumasını beklemek gerekmektedir.

Peçete ve boyalar ile yapılabilmesinin dışında daha birçok şekillerde bardak altlıkları yapılabilir. Hasır ip, keçe, kumaş ve daha birçok şekillerde yapımı mümkündür. Bardak altlıkları hem mutfağınızda hoş bir görüntü sunarken hem de bardaklarınızın altında oldukça kullanışlı olacaktır. Kendi el emeğiniz olduğundan dolayı da zevkle kullanacağınıza eminiz. Ayrıca kendi elleriniz ile yapmış olduğunuz kişiye özel bardak altlıklarını hediye olarak vermeniz de büyük hoşnutluk oluşturacaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı