Çatal İle Gaz Lambası Oyası Yapımı

Gaz Lambası İğne Oyası
Gaz Lambası İğne Oyası

Farklı objelerden yardım alarak yapılan oyalarla ilgili örnekler paylaşmıştım. Hatırladığım kadarı ile çoğu tığ oyası idi. Şimdikinde ise çatal yardımı ile yapılan yeni bir iğne oyası modelinden bahsedilmektedir. Gaz lambası oyası ismi verilen bu yapılışı farklı iğne oya örneğinde yemek için kullandığımız bir çataldan yardım alınmaktadır.

Oya modeli bir gaz lambası oyası bir dağ oyası şeklinde ilerleyen tasarıma sahiptir. Gaz lambası motifinin yeşil kısmı çatal ile yapılmıştır. Sonra kırmızı oya ipi ile geri kalan kısmı elde gerçekleştirilmiştir.

Çatal Yardımı ile Gaz Lambası İğne Oyası Yapımı

Oyanın anlatımına gaz lambası motifinin yapımı ile başlanmıştır. Yeşil oya ipi 12 tur çatal üzerine sarılmış ve sol baştaki araya iki tane düğüm atılmıştır. Ardından ip kopartılıp sarılan kısım dikkatlice çataldan çıkartılmıştır. Devamında kırmızı renge geçilerek düğümlü kısmın üzerine 3 tane pırpır atılmıştır.

Çatal ile Gaz Lambası Oya Modeli
Çatal ile Gaz Lambası Oya Modeli

Sonraki aşamada gaz lambası oyasının yazma kenarındaki yeri hazırlanıp elde yapılan motif yazmaya eklenmiştir. Ardından alt tarafında da üstte yapılan pırpırlardan yapılmıştır.

İğne oyasının ilk etapta kenar kısmındaki dağ oyalarının yapılması işinizi kolaylaştıracaktır. Ardından gaz lambalarını da kaç tane hazırlamak istiyorsanız o şekilde hazırlayıp iki dağ arasına anlatıldığı gibi ekleyip ilerleyebilirsiniz.

Anlatımlı Çatal ile Gaz Lambası Oya Modeli Videosu

Hatice hanımım youtube kanalında bizlerle paylaşmış olduğu kendi tasarımı gaz lambası oyasının yapımını öğrenmek için aşağıdaki videosunu izlemelisiniz. Diğer çatal iğne oyaları modelleri için de sitemde arama yapabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/mzOL3_Z0jas (HATİCE’NİN İĞNE OYALARI)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı