Çarkıfelek Örgü Lif Örneği Yapımı

Çarkıfelek Örgü Lif Örneği
Çarkıfelek Örgü Lif Örneği

Merhaba bayanlar; bugün sizlere hanımların en çok görmek istedikleri örneklerden biri olan çarkıfelek örgüsünün yapılışı ile ilgi bilgiler anlatmak istedim. Bu basit lifi işlemek için biri ana renkten oluşan toplamda yedi farklı renkte ip kullanmış olacağız. Tabi ona uygun olarak da tığa ihtiyaç olacaktır. Bu çalışmada biz klasik olan tığlardan sekiz numara olanından kullandık. Tığın kalınlığı ise 1.25 mm olacaktır. Öncelikle 6 ya da 7 tane halka çekerek başlıyoruz ve yıldız oluşturuyoruz. İkinci rengimizi kullanarak yıldızın üçüncü fıstığını yapmaya devam edeceğiz. Bu şekilde örgüyü sürdürüp, altı renk yapmaya devam edeceğiz. Örgümüzde sıranın bitmiş halinin bu şekilde olduğunu görmüş olacağız. Devam ettiğimizde ise ikinci sırada her rengi kendi bölümünde olacak şekilde artırmaya tabi tutacağız.

Bu işlemleri devam ettirirken kesinlikle iplikleri kırmamaya özen göstereceğiz. Fakat bu işlemlerde işlenen ipleri de aradan gidecek şekilde yürütmeyeceğiz. Sonraki sırada işler biraz daha karışık hale gelecektir. Beyazı da o sırada işleme katmalıyız. Yıldızın devamındaki ilk iki sırasında, ilk iki fıstığı beyaz renkle yapamaya devam etmeliyiz. Bu işlemi yaparken beyaz rengi mutlaka aradan yürütmeye dikkat etmeliyiz. Aynı şekilde artırma işlemini de sadece beyaz renkte yapmamız gerekmektedir. Diğer renkler mutlaka sabit kalmalıdır. Bu şekilde ilerleyerek her biri üç fıstık olacak şekilde devamı getirilmelidir.

Devamında ise çarkıfelek yapımını o sıradan itibaren başlatıyoruz. Çarkıfeleğimiz bu sıradan itibaren dönmeye başlayacaktır diyebiliriz. Bu örgüde mutlaka yandan kaydırma yapmaya özen göstermeliyiz. Sıra başından ilk fıstığı kapatmadan devam edip, ikinci fıstığı alarak beraber kapatma işlemi sağlamalıyız. Bu işlem tıpkı resimde göründüğü gibi olmalıdır. Kaydırma ve artırmaları da aynı şekilde iki sırada daha önceki sıralardaki gibi yapmalıyız. Beyaz rengi artırma yapılan renge kadar, diğer rengi ise üçüncü fıstık şeklinde örmeye devam edeceğiz. Diğer rengi ise üç fıstık yaparak diğer renge geçmelisiniz. Diğer rengi de üç fıstık yaparak tekrardan beyaza geçeceğiz. Kenar kısmı içinse, dört adet zincir çekmeli ve fıstık yapmalıyız. Ara kısımlarda tekrar dört tane zincir yapılmalıdır. Bu güzel kolay örneği denemenizi öneririz kolay gelsin diyoruz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı