Çapraz Tümsek Örgü Modeli Video Anlatım

çapraz tümsek örgü
çapraz tümsek örgü

Bugün sizlerle bebeklerinizin yeleklerinde, hırkalarında kolaylıkla yapabileceğiniz bir modeli anlatacağım. Çok tatlı görünen bu model iki renk örgü ipi ile oluşuyor. Biraz karmaşık görünse de aslında dikkatli takip ederseniz çok şık duran ve kolaylıkla yapabileceğiniz bir model. Sizler için bu modeli çapraz tümsek örgü modeli olarak adlandırdık. Bunun için sevdiğiniz herhangi iki rengi kombinleyip kullanabilirsiniz. Yapım aşamasında biz beyaz ve mor rengi kullandık, uyumu daha güzel daha tatlı durdu. Sizler gönlünüzden geçen rengi ekleyebilirsiniz. Yapımı anlatırken de yine bu renk isimlerini kullanacağız.

Örgü modelimizi yaparken çapraz tümsek örgü modeli videolu anlatımdan yararlanarak yapıyoruz.  İlk olarak beyaz ip ile 4 sıra düz örgü örüyoruz. 4. sıradan sonra ters bir şekilde örnek başlıyor. Bu aşamada 1 tane kenar ilmeği alıyoruz, sonraki ilmeği iki kez doluyoruz o şekilde geçiriyoruz. 2 tane ters örüyoruz, sonraki yine iki kez dolayıp geçiriyoruz karşı tarafa ardından 1 tane ters örüyoruz. Sıra başına kadar bu şekilde gidiyor bu sıramız. Şimdi sıra sonuna geldiğimizde diğer mor rengi kullanmaya başlıyoruz.

İlk olarak kenar ilmeğini örüyoruz. Daha sonra örmeden daha önce beyaz ipte iki kez doladığımız ilmeği örmeden alıyoruz. 2 tane düz örüyoruz, yine iki kez doladığımız boş ilmeği alıyoruz. Sıradaki ilmeğin içinden 5 kez mor ilmeği içten ve dıştan dolamak kaydıyla alıyoruz. Sonraki ilmeği örmeden alıyoruz, daha sonra iki kez düz örüyoruz. Tekrar boş ilmeği örmeden alıyoruz bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediyoruz. Yeni sıraya geçtiğimiz zaman kenar ilmeğini karşı tarafa geçirip ardından gelen boş ilmeği örmeden alıyoruz. 2 ilmeği ters olarak örüyoruz. Boş ilmeği yine karşı tarafa örmeden geçiriyoruz. Daha önce 5 tane doladığımız ilmekteki her dolamamızı 1 ilmek gibi kabul edip düz örüyoruz.

Boş ilmeği tekrar boş alıyoruz. 2 tane ters örgü yapıp ip arka taraftayken boş ilmeği boş alıyoruz. İpi diğer tarafa geçiriyoruz ve 5 tane doladığımız ilmekleri tekrar düz örgü yapıyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam ediyoruz. Bir sonraki sırada kenar ilmeğinden sonra 5 ilmeği ters örüyoruz. Boş ilmeği aynen alıyoruz. 2 tane düz örüyoruz. Boş ilmeği aynen alıp tekrar 5 ilmeği ters örüyoruz bu sırayı da bu şekilde sürdürüyoruz. Bir diğer sırada kenar ilmeğinden sonra boş ilmeği alıp ardından 2 tane ters örüyoruz. Tekrar boş ilmeği alıp sonraki 5 ilmeği birden ipi arka tarafa geçirip toplu şekilde örüyoruz.

İpi kendi tarafımıza geçirip boş ilmeği alıp 2 ters örgüden sonra 5 ilmek için aynı işlemi uyguluyoruz bu sırayı da bu şekilde sürdürüp diğer sıraya geçiyoruz.  Şimdi tekrar beyaz ipe geçiyoruz ve beyaz iple baştaki iki moru birleşik olarak örüyoruz. Daha sonra çapraz örmek için sıradaki 4 ilmeği bırakıp ilk beyaz ilmeği sol şişe geçiriyoruz diğer iki mor ilmeği de birlikte sol şişe geçirip en son sondaki beyaz ilmeği de sil şişe geçiriyoruz. Düz olarak örmeye devam ediyoruz. Sonraki adımda tekrar 1 ilmeği düz örüp çaprazlama işlemini yapıyoruz. Sonraki sırayı yine beyaz iple ters olarak sıra sonuna kadar örüyoruz. Çapraz tümsek örgü modeli yapımı aslında bu kadardır. Modelimiz ortaya çıkmış olduğundan bundan sonraki adımları baştaki gibi beyaz iple tekrar sürdürüyoruz.  Bu güzel modeli sizlerde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı