Çapraz Sepet Örgü Modelinin Saç Bandına Uygulanışı

Çapraz Sepet Örgü Modelli Saç Bandı
Çapraz Sepet Örgü Modelli Saç Bandı

Sadece saç bandında değil bere, kazak, hırka ve daha birçok örgüye rahatlıkla uygulayabileceğiniz çapraz sepet örgü modeli yapılışını aktaracağız. Bu model bu anlatımda saç bandı üzerinde uygulamalı bir şekilde gösterilmiştir. Siz istediğiniz örgünüzde aynı tekniklerle kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Resimde hazır bitmiş saç bandı kahverengi renginde La Mia Merino markalı iple örülmüştür. İpi Hobium sitesinden buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Ancak videosunda yapılışı yeşil Alize Cotton Gold iple anlatılmıştır. Her iki ipte de 3,5 mm tığ kullanılmıştır.

Tığ İşi Çapraz Sepet Örgü Modelli Saç Bandı Anlatımı

Tığ işi örnek saç bandı yapımına 21 zincir çekerek başlanmıştır. Eğer siz saç bandı değil de daha büyük örgülerde (kazak, hırka gibi) kullanmak istiyorsanız zincir sayısını 6 ve katları şeklinde çoğaltmalısınız. Ardından zincir üzerine yarım tırabzanlardan bir sıra geçilmiştir.

Tığ İşi Kolay Saç Bandı
Tığ İşi Kolay Saç Bandı

Üçüncü sıraya 3 zincir çekerek başlanmış ve devamında gelen 3 yarım tırabzan atlanıp bir sonrakine ön dişten girerek bir üçlü tırabzan yapılmıştır. İki kere dolayarak iki yanından iki tane daha üçlü tırabzan yapılmıştır. Tekrar iki defa dolayarak bu sefer geri dönülmüş ve atlanılan yarım tırabzanlara da ön diş üçlü tırabzanlar örülmüştür. Böylelikle ilk burgu oluşturulmuştur. Sıranın devamına da aynı işlemler tekrarlanmıştır.

Dördüncü sıraya da 3 zincirle başlanmış ve bu kez arka diş tırabzanlar çalışılmıştır. Beşinci ve son sırada ise ilk burulan tırabzanların tersi istikametinde burmalar gerçekleştirilmiştir. Burulacak tırabzanlar üçüncü sırada burulan üçlü tırabzanların aralarına gelecek şekilde olmasına dikkat edilmiştir. Ters istikamette burmak için üç adet üçlü tırabzanın önünden değil arkasından geri dönülmüştür.

Kaynak: https://youtu.be/FjloUPLeuRU (Örgücü Şirin)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı