Çapraz Örgü Battaniye Yapımı

Çapraz örgü battaniyesi nasıl yapılır
Çapraz örgü battaniyesi nasıl yapılır

Çok şık, çok kullanışlı bir battaniye modeliyle karşınızdayız. Çok kolay yapacağınız açıklamalı olarak kolaylıkla takip edebileceğiniz bebek battaniyesi yapımını anlatacağım sizlere. Dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Dilerseniz bebek battaniyesi olarak, dilerseniz tek kişilik örgü battaniye olarak ya da televizyon battaniyesi olarak yapabilirsiniz. Değişik örgü tasarımı olarak da örebilirsiniz. Bir çoğunuz  tırabzana önden ve arkadan batma nasıl yapılır biliyorsunuzdur. Battaniye modeli tahmin edeceğiniz üzere önden tırabzana batarak yapılan bir tasarım. Çok beğenilen model olan vintage modeli de çok şık olan bir model tasarımı.

Çapraz örgü battaniyesi nasıl yapılır?

Malzeme listemiz : Alize şekerim bebe, 5 mm tığ.

1.basamak : İlk aşamada 4 ün katları olan ve  + 2 olacak şekilde yapabileceğimiz dilediğimiz uzunlukta zincir çekerek battaniyemizi yapmaya  başlıyoruz.

2.basamak: Yaptığımız tüm ilmeklerin üzerine tığ ile batarak tırabzan yapıyoruz.

3.basamak : Daha sonra 1 zincir çekip bırakıp dönüyoruz. Battaniyemizin ilk iki sırasına tekli tırabzan işlemi yapıyoruz. Şimdi ise tığımıza iki defa ip dolayarak altta olan tırabzanlardan üçüncüsüne içinden, yani tığı tırabzanın arkasından dolayıp geçirerek yeni bir tırabzan yapıyoruz. Aynı şeklide yanında olan diğer tırabzana da arkadan batarak yeni bir  tırabzan yapıyoruz. Tekrar tığımıza 2 defa ip doluyoruz. Az evvel yaptığımız tırabzanların altından yeniden batarak aynı yöntemle 2 yeni tırabzan yapıyoruz. 3. tırabzandan yine aynı işlemle devam ederek sıranın sonuna kadar aynı işlemi yapıp tekrar ediyoruz.

3.basamak : 1 zincir çekip başa dönelim. Bu aşamayı sık iğne yaparak bitirelim.

4.basamak : 1 zincir çekip yeniden başa dönelim. 4 adet tekli tırabzan yapalım. Tığa iki defa ip dolayıp aynı işlemle çaprazlama yöntemi uygulayalım. Tığ ile yapılan battaniye modeli inanılmaz kolay ve yapımı da bir o kadar kolay bir model. Bitirdiğinizde ortaya çok güzel bir örgü modeli çıkıyor. Hem çok modern hem çok kolay hem de göze inanılmaz hitap eden bir model. Artık siz zevkinize ve tercihinize göre renklerini dilediğiniz gibi seçip örmeye başlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı