Ana Sayfa Örgü Modelleri Çapraz Örgü Battaniye Yapımı

Çapraz Örgü Battaniye Yapımı

Çapraz örgü battaniyesi nasıl yapılır
Çapraz örgü battaniyesi nasıl yapılır

Çok şık, çok kullanışlı bir battaniye modeliyle karşınızdayız. Çok kolay yapacağınız açıklamalı olarak kolaylıkla takip edebileceğiniz bebek battaniyesi yapımını anlatacağım sizlere. Dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Dilerseniz bebek battaniyesi olarak, dilerseniz tek kişilik örgü battaniye olarak ya da televizyon battaniyesi olarak yapabilirsiniz. Değişik örgü tasarımı olarak da örebilirsiniz. Bir çoğunuz  tırabzana önden ve arkadan batma nasıl yapılır biliyorsunuzdur. Battaniye modeli tahmin edeceğiniz üzere önden tırabzana batarak yapılan bir tasarım. Çok beğenilen model olan vintage modeli de çok şık olan bir model tasarımı.

Çapraz örgü battaniyesi nasıl yapılır?

Malzeme listemiz : Alize şekerim bebe, 5 mm tığ.

1.basamak : İlk aşamada 4 ün katları olan ve  + 2 olacak şekilde yapabileceğimiz dilediğimiz uzunlukta zincir çekerek battaniyemizi yapmaya  başlıyoruz.

2.basamak: Yaptığımız tüm ilmeklerin üzerine tığ ile batarak tırabzan yapıyoruz.

3.basamak : Daha sonra 1 zincir çekip bırakıp dönüyoruz. Battaniyemizin ilk iki sırasına tekli tırabzan işlemi yapıyoruz. Şimdi ise tığımıza iki defa ip dolayarak altta olan tırabzanlardan üçüncüsüne içinden, yani tığı tırabzanın arkasından dolayıp geçirerek yeni bir tırabzan yapıyoruz. Aynı şeklide yanında olan diğer tırabzana da arkadan batarak yeni bir  tırabzan yapıyoruz. Tekrar tığımıza 2 defa ip doluyoruz. Az evvel yaptığımız tırabzanların altından yeniden batarak aynı yöntemle 2 yeni tırabzan yapıyoruz. 3. tırabzandan yine aynı işlemle devam ederek sıranın sonuna kadar aynı işlemi yapıp tekrar ediyoruz.

3.basamak : 1 zincir çekip başa dönelim. Bu aşamayı sık iğne yaparak bitirelim.

4.basamak : 1 zincir çekip yeniden başa dönelim. 4 adet tekli tırabzan yapalım. Tığa iki defa ip dolayıp aynı işlemle çaprazlama yöntemi uygulayalım. Tığ ile yapılan battaniye modeli inanılmaz kolay ve yapımı da bir o kadar kolay bir model. Bitirdiğinizde ortaya çok güzel bir örgü modeli çıkıyor. Hem çok modern hem çok kolay hem de göze inanılmaz hitap eden bir model. Artık siz zevkinize ve tercihinize göre renklerini dilediğiniz gibi seçip örmeye başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here