Çapraz Fıstıklar Örgü Modeli Yapımı

Çapraz Fıstıklar Örgü Modeli
Çapraz Fıstıklar Örgü Modeli

Sizlere daha önce de bu tarz fıstıklı örgü modelleri ve yapılışları paylaşmıştık. Bu modellerle çok güzel bebek battaniyeleri ile lif modelleri hazırlayabileceğinizi belirtmiştik. İşte şimdi de başka bir çapraz fıstıklar örgü modeli ve anlatımını diğerlerinden farklı olduğunu düşündüğümüz için sizlere sunmak istedik.

Beyaz ve kırmızı lif ipleri ile çalışılan bu fıstıklı model 7 numara tığ ile örülmüştür. İp iki kat kullanılarak çalışılmış olup tırabzanlarla 2 sıra kutucuk yapıldıktan sonra üzerine örülen fıstıklardan oluşmuştur.

Tığ İşi Çapraz Fıstıklar Örgü Modeli Anlatımı

Örnek anlatımı iki sıra üzerinden gösterilmiştir. Üzerine 1 zincir atlayarak iki çekmeli tırabzanlarla kutucuklu bir sıra yapılmıştır. Onun da üzerine arada bir kutucuk kalacak şekilde devamında gelen iki tırabzanın tepesine ve arasına 3 tane iki çekmeli tırabzanlardan oluşan kutucuklar çalışılmıştır.

Çapraz Fıstıklar Örgü Örneği
Çapraz Fıstıklar Örgü Örneği

Üçüncü sırada diğer renkteki ipe geçilmiş ve ikinci sıranın başına sabitlenmiştir. Alttan üçüncü kutucuğa girilerek içine biraz uzatarak 4 dolumlu fıstık yapılmıştır. Sonra üçüncü tırabzanın tam tepesine 1 iki çekmeli tırabzan çalışılarak ilk çapraz fıstıklı motif oluşturulmuştur. Bundan sonra da alttan iki kutucuk atlanarak sıra sonuna kadar aynı fıstıklı çalışma tekrarlanmıştır.

Fıstıklı sıranın üzerine ip koparılmadan altta beyazla çalışılmış olan 2 sıralı kutucuğun aynısı çalışılmıştır. Devamında ip kopartılıp üçüncü sıradaki çapraz fıstık örneği çalışması bu sefer beyaz renkle kırmızı kutucukların içine yapılmıştır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı