Ana sayfa Örgü Örgü Videoları Çan Çiçeği Rib Örgü Modeli Yapımı

Çan Çiçeği Rib Örgü Modeli Yapımı

8
0
PAYLAŞ
Çan çiçeği rib örgü modeli
Çan çiçeği rib örgü modeli

Şiş ile örgü modelleri anlatımlarımıza bir başka örnek olan çan çiçeği örgü örneği ile devam ediyoruz. Çan çiçeği rib örgü modeli, üst üste istiflenmiş çan çiçekleri gibi dikey örgü sıraları oluşturan bir örme desenidir. Örgü yastık kılıflarında, battaniyelerde veya kol deseni oluşturmada kullanabilirsiniz.

Bu sunmuş olduğum çan çiçeği diğer bir ismi ile de yaban sümbülü örgü modeli ile ilgili farklı birçok model bulabilirsiniz. Farklı bir çan çiçeği örneği olduğunu gördüğüm için sizinle paylaşma gereği duydum. Nasıl örüldüğünü yazı ile paylaşacağım. Ayrıca yapılış videosunun da bulunması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Siz de bu örgü örneğini kullanarak harika projeler oluşturabileceksiniz.

Malzemeler:

Lion Brand Jamie marka yün ile Boye Aluminum marka şiş çan çiçeği örgü örneği yapımında kullanacağımız malzemelerimizdir.

Lion Brand Jamie Yün
Lion Brand Jamie Yün
Boye Aluminyum Marka Şiş
Boye Aluminyum Marka Şiş

Yapılışı:

Çan çiçeği örneği yapımında her zaman olduğu gibi düz örgü, ters örgü, iki ilmeği birlikte düz örme, ilmek kaydırma, kaydırılmış ilmeği diğerinin üzerinden geçirme ve şişe ip sarma gibi teknikleri uygulayacağız.

Zorluk derecesi orta düzeyde olan bu örneğin 6 sıradan oluştuğunu söylemek isterim. Örnek başlangıcını 5 ve katları +2 ilmek haroşa örerek yapıyoruz. İstediğiniz uzunluğa gelene kadar da bu 6 sıranın tekrarını uygulamalısınız.

Yaban sümbülü örgü örneği yapımı
Yaban sümbülü örgü örneği yapımı

Sıra 1: İlk iki ilmeği ters örerek başlıyoruz. Sonrasındaki ilmekleri sırasıyla üç düz ve iki ters örerek sona kadar tekrarlıyoruz.

Sıra 2: İlk iki ilmeği bu sefer düz örüyoruz. Sıranın sonuna kadar diğer ilmekleri üç ters, iki düz örüp tekrarlayarak tamamlıyoruz.

Sıra 3: Üçüncü sıra birinci sıranın tekrarı gibidir.

Sıra 4: Dördüncü sıra ikinci sıranın tekrarı gibidir.

Sıra 5: Baştaki iki ilmek ters örülür. Sonraki ilmekler de sona kadar tekrar edecek şekilde şu şekilde örülür: Şişe ip sarılır, bir ilmek kaydırılır, iki ilmek birlikte düz örülür, kaydırılmış ilmek diğerinin üzerinden geçirilir, şişe ip sarılır ve iki ilmek ters örülür.

Sıra 6: İki ilmek düz örülür ve sıra sonuna kadar tekrar ederek 3 ters ve 2 düz örülür.

Artık bu şekilde devam etmek sureti ile yaban sümbülü örgü örneğini sizler de çıkarabilirsiniz. Aşağıda yapılış videosunu da paylaşıyorum. İyi örgüler.

Yapılış Videosu:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here