Camdan Akvaryum Yapımı

Camdan akvaryum yapımı
Camdan akvaryum yapımı

Evlerimizde hem hayvan beslediğimiz hem de görsel olarak bir dekorasyon objesi olan, aynı zamanda seyrettikçe huzur bulduğumuz akvaryumlar son derece güzel objelerdir. Sizde eğer evinizde balık beslemek istiyorsanız ya da mevcut akvaryumunuzu büyütmek istiyorsanız kendi akvaryumunuzu yapabilirsiniz. Son derece keyifli bir çalışma olmasının yanında oldukça dikkat ve sabır isteyen bir çalışma olan camdan akvaryum yapımı, zamanla profesyonelleşmeniz durumunda sizler için bir ek gelir kapısı dahi olabilir. Burada akvaryum yapımında belirtmek istediğim en önemli konu akvaryumun büyüklüğünün tamamen sizin isteğiniz doğrultusunda olacağı ve bu nedenle anlatım sırasında herhangi bir uzunluk, genişlik, derinlik gibi bir ölçü kullanmayacağım. Akvaryumlar çeşitli kalınlıkta camlardan ve çeşitli boyutlarda yapılabilir. Burada cam kalınlığı, yüksekli uzunluk ve genişlik gibi konular tamamen sizin isteğinize bağlı olacaktır.

Gerekli olan malzemeler: İstenilen ölçülerde kesilmiş cam, Silikon yapıştırıcı, Kağıt bant,

Camdan akvaryum yapım aşamaları:

Öncelikli olarak çalışmayı yapabilmek için kendinize rahat hareket edebileceğiniz bir tezgah, masa ya da zemin hazırlamalısınız ve bu alanın temiz ve tozsuz olmasına özen göstermelisiniz. Akvaryum yapımı sırasında çalışacağınız malzeme cam gibi kesici özellikte bir madde olduğu için çeşitli yaralanmalara sebebiyet vermemek için dikkatli olmak gerekiyor.

Çalışmamıza başlamak için dilediğiniz ölçülerde kesilmiş olan beş farklı cam parçasını alıyoruz ve silikonla yapıştırma işlemine geçmeden önce camların kenar bölümlerini çerçeve şeklinde kağıt bant ile kapatıyoruz. Bu sayede silikonlama aşamasında dışarı taşarak camda kirli ve hoş olmayan görünüm yaratacak silikonların cama bulaşmış olmasını engellemiş olacağız. Eğer camlar üzerinde herhangi bir aparat monte etmek için delik açmanız gerekirse bu işlemi de dikkatlice camları yapıştırmadan tavsiye ediyoruz. Çünkü yapıştırma işlemi sonrasında bu gibi işlemleri yapmak oldukça zor olacaktır. Yapıştırma işleminde parça parça ilerliyor ve camlarımızı birer birer cam yapıştırmak için uygun olan güçlü silikon yapıştırıcı ile dikkatli bir şekilde yapıştırıyoruz. Camları yapıştırırken öncelikli olarak çalışma alanımıza alt tabanı oluşturan camımızı koyarak diğerlerini etrafında birleştirmek çok daha kolay olacaktır. Yine yapıştırma da dikkat edilecek bir bölümde silikonu kesintisiz bir şekilde camlara sürerek hızlı bir şekilde yapıştırmak olacak. Silikonla yapıştırma işlemi sonrasında camların daha sağlam yapışması için bantlarla destek verebiliriz. İz kalmaması açısından bu işlemlerde daima kağıt bant kullanıyoruz. Son olarak akvaryumumuz silikonlar donup hazır hale geldikten sonra dilediğinizce iç süsleme ve çeşitli aparatları kullanabilirsiniz.

evde akvaryum
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı