Çam Kozalak Tığ Oyası Örneği

Çam Kozalak Tığ Oyası
Çam Kozalak Tığ Oyası

Zengin bir görünümü olan çam kozalak tığ oyası modelinin yapımını paylaşacağım. Hem çeyizlik yazmalarınızda hem de mevlit ya da namaz örtüleriniz için düşünülebilir. Renkli pimpirik süslemeli oyayı çok beğeneceğinize eminim.

Çam kozalağı oyası diğer yazma oyalarına nazaran ibraz büyük motiflerden oluşmaktadır. Yine bu oyada da verilecek arayı belirlemek için motifler çalışılmıştır. Renk olarak pembe, mavi ve yeşil renkleri tercih edilmiştir.

Tığ İşi Çam Kozalak Oyası Yapımı

Verilecek arayı belirlemek için düşünülen oyaların yapımı ile başlanmıştır. İki çam kozalağı oyası arası için 4 motif çalışılmıştır. Örümcekle başlanan zincir ve sık iğneleri ile oluşturulan çubuklu oyalar ara oya motifleri olarak düşünülmüştür.

Çam Kozalağı Tığ Oyası
Çam Kozalağı Tığ Oyası

Ara motifler çalışıldıktan sonra da kozalak motifinin zemini için bir yuva oluşturulmuştur. En sonunda ilmek uzatılıp bırakılarak ara motiflerin yapımına devam edilmiştir.

Sonraki aşamada ara için yapılan çubuklu motiflerin tepelerine farklı renklerle beşli pimpirikler yapılmıştır.

Kozalak motifi için hazırlanan yuvaya geçiş yapılmış ve fıstık oyası gibi yukarı doğru eksilerek devam edilen bir çalışma uygulanmıştır. Sonra uzatılıp da bırakılan ilmek alınıp yapılan dolguların arasına batılarak etrafı çevrelenir.

Anlatımlı Çam Kozalağı Tığ Oyası Videosu

Tüm bu anlatımlara ilaveten bu yeni yazma oya örneğinin yapılışı bir video ile de gösterilmiştir. Çam kozalak oyasının tüm detaylarına aşağıdaki videosundan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/VCavz2yxn5s (Oya ve Dantel Dünyası

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı