Cam Boyama Sanatının Güzellikleri

Cam boyama
Cam boyama

Cam ve boyanın bir araya gelmesiyle eşi benzeri olmayan güzel sanat yapıtları meydana çıkar. Cam boyama el işleri yöntem olarak belli bir yapım adımlarına göre yapılır. Cam boyama hobi işlerinde en fazla çekinilen boyama yapılırken boyaların birbirine karışarak istenilen biçimlerde çalışmalar yapılamamasıdır. Bundan ötürü birtakım püf noktaların bilinmesi lazım olur. Böylece hata payı ortadan kalkarak çok güzel cam boyama yapımı olabilir.

Cam boyama da ilk olarak malzemelerin boya,  kontör çizimi  ve fırça gibi önemli kalemlerin olmasıdır. fırın, boyama yapılan eşyaların temizlenirken boyaların akmaması için fırınlanması gerekmektedir. Boyanacak cam yüzeyin temiz ve kuru olması lazımdır.

Boya yapılacak   cam olan yüzeyi  zımpara kağıdı ile zımparalanmaya başlanır. Yüzey biraz pütürlü olması gerekir. Bu biçimde boya yapıldığı vakit boyanın akmasını engel olarak tutar. Net çizimlere sahip desenler seçilir.Örnek verecek olursa  tercih edilen bir cam bardağı boyarken,seçilen desen nesneyle aynı yada küçük boyda olmalıdır.  ayrıca bardağın dış  tarafı  boyanacaktır. Bunun içerisinde deseni cam bardağın iç alanına konur. Kontur kalem ile dış kısımdan desenin tüm hatları çizgilerinin üstünden gidilerek çizim yapılır. Kontur kalemi kara renk olsun, böylece deseni boyarken boyaları tutmayı da sağlayarak karşıtlık renk oluşturur. 4 ya da 5 saat deseni kurumaya bırakılır.

Desen çizimi kuruduktan sonra, ince uçlu fırça ile tek yönde darbe vuruşları ile kontör çizimlerin içini boyanır. Boyama sırasında cam objeden boyaların akmaması için biraz yatık tutulması lazım olur. Mümkünse altına bir kap yerleştirilerek boyanın çevreye akarak bulaşmaması da kurulabilir. Boyama sırasında cam boyalarda kabarcıklar oluştuğu vakit iğne yardımı ile bu kabarcıklar patlatılır. Boyanan objenin minimum bir gün kuruması sağlanır. Cam obje kuruduktan sonra eskiden ısıtılıp ılık sıcaklığa getirilen fırın konur. Obje ılık fırına yerleştirilerek soğuyana kadar bekletilir.

Cam boyama
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı