Çalı Gülü Oyası Nasıl Yapılır

Çalı Gülü Oyası Yapımı
Çalı Gülü Oyası Yapımı

Ana vatanı Anadolu olan gül familyasından gelen güzel kokulu bir çiçeğin çalı gülünün oya olarak işlenmesini inceleyeceğiz. Eskiden bu güllerden ne güzel reçel yapardık. Hala yapan kaldı mı bilmiyorum.

Yazı geride bıraktık ama o yazın eşsiz güzelliklerinden biri olan gül gibi güzel çiçekleri yazma kenarlarımıza işlemeyi bırakmıyoruz. Çünkü tığ işi yazma kenarlarına en çok yakışan gül oyalarıdır ve birçok motif çeşidi bulunmaktadır. İşte bu yüzden konusunu ele alacağımız tığ oyası yazma kenarı örneği de çalı gülü oyası yapımı olacaktır.

Çalı Gülü Oyası Yapılışı

Yaz çiçekleri tığ oyası modellerinden biri olan çalı gülü oyası tığ batısı üzerine 2 sıradan oluşmaktadır. İlk sırada örümcekler ve tırabzanlarla gülün yaprakları yapılmaktadır. Bu yapraklar birbirlerine yine örümceklerle bağlanmaktadır. İkinci ve son sırada ise çalı gülü motifi işlenip oya tamamlanmaktadır. Gül motifi de yine iki aşamadan oluşmaktadır. Bu kısımlar gülün ortasındaki tomurcuk kısmı ve bu kısmı çevreleyen taç yapraklarıdır. Tomurcuk kısmında tırabzanlarla yuva oluşturulmuş ve bu yuvalara sık iğne yapılarak pimpirikler örülmüştür. Taç yaprakları da arada zincir çekip tırabzanlarla oluşturulmaktadır.

Çalı gülü kenar oyası basitçe yukarıda anlatıldığı gibi yapılmaktadır. Daha ayrıntılı anlatımına aşağıda vereceğim videosundan ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde de sitemde farklı gül oyaları yapılışları bulunmaktadır. Dilerseniz onları da inceleyebilir, hoşunuza giden oyaları kolaylıkla sizler de yazma kenarlarınıza işleyebilirsiniz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı