Çakmaklı Püskül Oyası Yapımı

püsküllü iğne oyası çakmak ile

Değerli hanımlar; bugün sizlere farklı türde iğne oyası yapımını anlatacağım. Örneğimizin ismi çakmaklı püskül oyasıdır. Bu oyanın çakmaklı püskül oyası olarak anılmasının nedeni, yapımında bildiğiniz ateş yakmakta kullanılan çakmağın bu iğne oyasında kullanımıdır. Yapımını hem resimli hem de video anlatımlı olarak paylaşacağımız çakmaklı püskül oyası örneğini seveceğinizi umuyorum. Videoyu izleyip yaklaşık 10 dakika gibi kısa sürede bu özel iğne oyasını, iğne oyası işleme tekniklerini bilen hanımlar rahatça yapabilir. Daha önce hiç iğne oyası yapmamış olan hanımlar ise video anlatıma bakarak kesinlikle zorlanmadan bu güzel örneği yapabilecektir.

Çakmaklı Püskül Oyası

Çakmakla püskül oyasının yapımına geçmeden önce ilk olarak gerekli malzemeler arasında bir adet bildiğiniz çakmak, pembe renkte el işi ipliği, yeşil renkte el işi ipliği ve tığ gerekecektir. Resimlerinde yine kolayca yapımına şahit olacağınız, video anlatımı da son derece basit gelecek çakmakla yapılan püskül oyasını çevrenizdeki hanımlar da çok beğenecektir. Videolu anlatımı izledikten sonra, ne kadar kolay şekilde çakmak kullanımı yardımıyla bu eşsiz iğne oyasını tamamlayabileceğimizi fark edeceksiniz.

Çakmaklı Püskül Oyası Yapılışı

Çakmakla püskül iğne oyasını yapım resimlerinde ilk olarak çakmağımızı ele alıp, resimdeki gibi tutarak ipi sarmaya başlıyoruz. Yaklaşık 15-20 kadar sardıktan sonra resimdeki gibi şekil oluşuncaya dek ilerliyoruz. Daha sonra resim beşteki gibi iğnemizi, sarılı çakmaktaki ipin alt kısmından geçireceğiz. Bir düğüm atınca, iğne oyamız şekil yedideki gibi olacaktır. Daha sonra bu sarılmış pembe renkteki ipi çakmağın en uç kısmına getiriyoruz. Bir düğüm daha atarak iyice sağlamlaştırıyoruz. Sonrasında resim 11 ve 12’deki gibi çakmaktan sarılı iğne oyasını çıkartarak işlemeye devam edeceğiz.  İlerlediğimizde resim 13-14’deki gibi bir düğüm daha atarak devamını sağlayacağız. En son olarak resim 15’deki gibi elimize bu şekilde bir püskül örneği çıkmış olacaktır. Sıra geldi bunu ekleyeceğimiz oyayla birleştirmeye. Devam ettiğimizde belli yere kadar devam ettirdiğimiz iğne oyamıza bu pembe renkteki püskülü eklemek için resim 17 ve 18’deki gibi işlem uyguluyoruz. Hepsi bu kadardır ve son derece basittir. Takıldığınız noktada alttaki linkten videomuza erişebilir daha kolay yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5 Yapraklı Çiçek Oyası başlıklı makalemizde 5 yapraklı çiçek oyası, beş yapraklı çiçek oyası modeli ve el işleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

2 Cevaplar

  1. Ayse dedi ki:

    Merhaba ben Ayse Kolay Örgü Tanıtımları adında youtube kanalım var. Haftada 5 adet iğne oyası videoları yayınlıyorum . Yaklaşık 150 videom var . Bu oya da benim zaten İsterseniz videolarımı bağlantı olarak paylaşabilirsiniz cevabınızı bekliyorum. TEŞEKKÜRLER
    KANALIM LİNKİ : https://www.youtube.com/channel/UCaXIDhUnnTJHU7tLi6W-ilA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir