Ana Sayfa Örgü Videoları Büzgü Tekniği ile Tarz Şal Yapımı

Büzgü Tekniği ile Tarz Şal Yapımı

Büzgü Tekniği ile Tarz Şal Modeli
Büzgü Tekniği ile Tarz Şal Modeli

Simli Angora iplik kullanılarak büzgü tekniği ile şal yapımı öğrenmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre. Birbiri içine geçmiş gibi görünen ve göze hoş gelen örgü modeli ile üzerinizde oldukça şık duracak bir şal sahibi olacaksınız.

Normalde bu büzgülü çalışma kumaşta yapılan bir çalışma. Bu çalışma aralarda birer ters ilmek örmek sureti ile örgüye kolaylıkla aktarılması sağlanmış ve ortaya şık bir şal modeli çıkartılmıştır.

Simli Angora iplikten 3 yumak kullanılmıştır. 5 numara şiş kullanılarak örülmüştür.

Büzgülü Şal Nasıl Örülür?

Şal dikdörtgen şekilde örülür. 151 ilmek düz örgü başlanır. 7 sıra örüldükten sonra birer tane eşit aralıklarla ters ilmekler örülür. 9 sırada bir, 1 sıra ilmekler 7 düz, 1 ters olarak örülü sıra sonu 7 ters ile bitirilir. Bu işleme bütün şal boyunca devam edilir. Eni 70 santim, boyu 2 metre olacak şekilde bu şekilde örmeye devam edilir.

Büzgülü Şal Modeli Yapımı
Büzgülü Şal Modeli Yapımı

2 metre olunca örgü kapatılır. Kapattıktan sonra örülen bu parça güzel bir şekilde buharlı ütü ile ütülenir. Bu parça ütülendiğinde eni 80 santime, boyu 2 metre 30 santime çıkar ve ardından büzme işlemine geçilir.

Büzme işlemi için ilk önce örgü üzerinde daha önceden çalışılmış olan ters ilmekler üzerinde işaretleme yapılır. İkişer sıra ters ilmekler arasında birer atlanarak çaprazlama işaretleme yapılır. Bir sırada sağa yapılırken diğer sırada sola işaretleme yapılarak ilerlenir.

Sonra örgünün tersinden bu işaretlerin üzerinde şalın ipliği ve iğne ile teyeller gibi geçilerek büzme işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemden sonra da ortaya büzgülü görünümünde bir şal çıkartılır.

Büzme çalışmasından sonra şal ende 45 santime, boyda ise 1 metre 30 santime inecektir.

Kaynak: https://youtu.be/dpAb9DWybbQ (Alize Yarns)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here