Büyük İncilerin Tığ Oyasına Kattığı Güzellik

büyük incili tığ oyası modeli
büyük incili tığ oyası modeli

Görünüm itibari ile oya basit bir oya modeli olsa bile ona eklenecek boncuklar oyayı basit görünümünden uzaklaştıracaktır. Bir de bu boncuklar inci boncuklar ise kesinlikle daha da güzel bir tasarım elde edilecektir. Ancak şimdi yapımından bahsedeceğimiz tığ oyası modelinde büyük boy inciler kullanılmıştır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi motifler basit olsa da büyük inciler oyaya bambaşka bir hava katmıştır. Daha önceden anlatımını yaptığımız tek sıra incili tığ oyası örneği gibi bu da sıralı bir oya modelidir. Eğer boncuklu tığ oyalarından hoşlanmıyor ille de iğne oyası diyorsanız boncuklu yeni iğne oyası örnekleri yazımıza bakabilirsiniz.

büyük incili tığ oyası örneği
büyük incili tığ oyası örneği

Tek Sıra Büyük İncili Tığ Oyası Nasıl Çalışılır?

Bu oyanın yapımı oldukça basittir. Tığ batısı üzerine tek sırada çalışılan bir oyadır. İlk önce büyük inci boncuklar oya ipine dizilir. 8 adet zincir çekilip bir adet büyük inci üzerine atılır. İncinin içinden tığla girilip tığ batısından 2 kutucuk atlanarak ikinciye girilir. İpin ucu alınıp ilmek edinilerek bu ilmek incinin içinden çıkarılır. İpin ucu tekrar alınıp sık iğne ile incinin üzerine kapatılır. Kapatılan yere üç kez batarak 5 zincirli pimpirikler yapılır. Devamında 8 adet zincir çekilerek aşağıdan bir kutucuk atlanıp ikinciye kapatılır.

Bu işlem tüm yazma kenarı boyunca tekrarlanarak büyük incili tığ oyası örneği tamamlanır. Dilerseniz daha detaylı yapımını aşağıdaki videosundan birlikte izleyelim.

Kaynak: https://youtu.be/adi8YRW20iU (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı