Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Büyük İncilerin Tığ Oyasına Kattığı Güzellik

Büyük İncilerin Tığ Oyasına Kattığı Güzellik

büyük incili tığ oyası modeli
büyük incili tığ oyası modeli

Görünüm itibari ile oya basit bir oya modeli olsa bile ona eklenecek boncuklar oyayı basit görünümünden uzaklaştıracaktır. Bir de bu boncuklar inci boncuklar ise kesinlikle daha da güzel bir tasarım elde edilecektir. Ancak şimdi yapımından bahsedeceğimiz tığ oyası modelinde büyük boy inciler kullanılmıştır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi motifler basit olsa da büyük inciler oyaya bambaşka bir hava katmıştır. Daha önceden anlatımını yaptığımız tek sıra incili tığ oyası örneği gibi bu da sıralı bir oya modelidir. Eğer boncuklu tığ oyalarından hoşlanmıyor ille de iğne oyası diyorsanız boncuklu yeni iğne oyası örnekleri yazımıza bakabilirsiniz.

büyük incili tığ oyası örneği
büyük incili tığ oyası örneği

Tek Sıra Büyük İncili Tığ Oyası Nasıl Çalışılır?

Bu oyanın yapımı oldukça basittir. Tığ batısı üzerine tek sırada çalışılan bir oyadır. İlk önce büyük inci boncuklar oya ipine dizilir. 8 adet zincir çekilip bir adet büyük inci üzerine atılır. İncinin içinden tığla girilip tığ batısından 2 kutucuk atlanarak ikinciye girilir. İpin ucu alınıp ilmek edinilerek bu ilmek incinin içinden çıkarılır. İpin ucu tekrar alınıp sık iğne ile incinin üzerine kapatılır. Kapatılan yere üç kez batarak 5 zincirli pimpirikler yapılır. Devamında 8 adet zincir çekilerek aşağıdan bir kutucuk atlanıp ikinciye kapatılır.

Bu işlem tüm yazma kenarı boyunca tekrarlanarak büyük incili tığ oyası örneği tamamlanır. Dilerseniz daha detaylı yapımını aşağıdaki videosundan birlikte izleyelim.

Kaynak: https://youtu.be/adi8YRW20iU (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here